Pırlanta, Tektaş, Yüzük


2 ve 4 Yıllık ÖSS – YGS – LYS Baraj Puanları

Yazar yucin

Her türlü güncel ve genel bilgi destegi.com

2010 ÖSS – YGS – LYS Baraj Puanları


2010 Öss sistemi, 2010 öss taban puanları, 2010 ösys puan türleri, 2010 ösys sistemi, lys, lys müfredatı, lys puan hesaplama, lys puanı, tm2 hukuk, ygs lys puan etkisi, ygs lys puanları

Öncelikle 2010 YGS Sonuçlarını: http://ygs.osym.gov.tr bu adresten öğrenebilirsiniz.

2010 öss de bir çok yenilik ile karşı karşıyayız. Sitemin gereği olarak puanlamada değişiyor. Net olmamakla birlikte baraj puanları belli oldu.

Yükseköğretim Giriş Sınavın (YGS) için 140

Lisans Yerleştirme Sınavı için (LYS) 180 olarak belirlenmiş.

Bu puanlar ne işe yarıyor?

YGS”de belirlenen barajı yani 140 puanı geçen adaylar LYS”ye girmeye hak kazanacak.

Bu baraj yayınlanacak olan başvuru kılavuzunda net olarak açıklanacak.

Bununla birlikte adaylar YGS puanlarına göre önlisans (2 yıllık meslek yüksekokulları) programlarına yerleştirilecek.

Yani iki yıllık tercihi yapabilmek için 140 puan ve üstünü almak gerekiyor.

Eğer 180 puan ve üstünü alabilirse lisans yerleştirme sınavına giriş hakkı kazanacak. Yani 4 yıllık fakültelere giriş hakkını elde etmiş olacak.

2010 YGS – LGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

YGS sonuçları sınavdan 3 hafta sonra yani 30 Nisan – 1 Mayıs gibi açıklanacak. Bir çok öğrenci merakla bu sonuçları bekliyor. Umarız ki herkes beklediğinden daha iyi sonuçlarla karşılaşır.

Milyonlarca genç ve milyonlarca ebeveyn için bugün çok önemli bir gün. Saat 10’da başlayan Yükseköğretime Giriş Sınavı YGS’ye 1.5 milyon aday girdi. Sorular kolay, baraj da düşük. Bu yüzden hemen herkes kazanacak gibi. Bir milyondan fazla adayın rahatlıkla ikinci tura geçmesi mümkün. Ama asıl önemli olan barajı aşıp sınavı kazanmak değil, mümkün olduğunca yüksek puan almak. Çünkü birinci basamak sınavı YGS’nin ikinci basamak sınavı LGS’ye etkisi yüzde 40 oranında. Bu da üniversiteyi yarı yarıya kazanma anlamına geliyor…

ÖSYM Başkanı Prof. Yarımağan’la sınav sonrasına ilişkin detayları konuştuk. Sonuçlar üç hafta içerisinde, nisan sonu ya da mayıs başında açıklanacak dedi.
YÖK’ün son belirlediği 0.15, 0.12 şeklindeki katsayılar için şu ana kadar Danıştay’a itiraz yokmuş. Yani büyük bir ihtimalle bu katsayılar üzerinden değerlendir-me yapılacakmış. Yani bir anlamda yıllardır devam eden katsayı tartışmalarının sonuna gelindiğine işaret ediyor.

Peki, üniversiteyi kazanmak bu yıl önceki yıllara göre daha kolay mı, yoksa daha zor mu olacak? Prof. Yarımağan, bu konuda öğrencilerin içini rahatlatıyor. Kesinlikle daha zor olmayacak diyor.
Gerçekten de öyle. Geçen yıl boş kalan 110 bin boş kontenjan ve yeni açılan onlarca yeni üniversite düşünüldüğünde, üniversiteye girmek önceki yıllardan çok daha kolay olacak.
Zaten YGS barajını aşmak için yüzde 15’lik başarı yetiyor da artıyor. LGS’de de yüzde 25’lik başarıyla kapılar sonuna kadar açılıyor…

10 yıl sonra sınav yok
Son yıllarda o kadar çok yeni üniversite açıldı ve kontenjanlar öylesine plansız ve programsız şekilde yükseltildi ki, 10 yıl sonra pek çok bölüm için sınav yapmaya hiç gerek kalmayacak. Mezunlar gidip üniversiteye direkt kayıt yaptırabilecekler.
ÖSYM Başkanı Yarımağan, bu konuda hazırlıkların sürdüğünü ve sınavsız üniversitenin çok uzak bir ihtimal olmadığını dile getiriyor.
Peki, sınavlar tümüyle kalkar mı? Hayır diyor. Çünkü tıp, hukuk, mühendislikler gibi bazı fakültelere hâlâ yüksek oranda başvuru var ve olmaya da devam edecek şeklinde konuşuyor.

Vakıf üniversiteleri
Geçen yılın verilerine baktığımızda kontenjanlarının tümünü dolduran vakıf üniversitesi yok gibiydi. Belki bir iki tane. Bu yıl da farklı olmayacak. Çünkü ücretleri göz korkutuyor. Ayrıca eğitim kaliteleri konusunda tereddütler var. Bu yüzden özellikle anne babaların içlerini rahatlatmaları gerekiyor.
Parası olan bile vakıf üniversiteleri konusunda hâlâ kararsızsa, bunun kabahatlisi öğrenci ve veliler değil, kendilerini yeterince anlatamayan vakıf üniversiteleridir.
Örneğin şu birkaç konuda inandırıcılıklarını pekiştirenler öğrenci sıkıntısı yaşamazlar. Bizden hatırlatması:
- Paralı eğitimin kötü olmadığını,
- Girişteki öğrenim ücretinin mezun oluncaya kadar devam edeceğini,
- Devlet üniversitesinde sıradan bir bölümde parasız okumaktansa, vakıf üniversitesinde istediği bir bölümde okumanın daha avantajlı olduğunu,
- Çocuklarına bırakacakları en iyi mirasın eğitim olacağını,
- Öğretim kadrosu ve eğitim standartlarının denetime açık olduğunu…
Vakıf üniversiteleri, bu ve benzeri konularda kafalardaki endişeleri giderirlerse en azından bu yılı daha az bir kayıpla atlatabilirler. Yoksa bu yılın da geçen yıl gibi yüzde 50’nin altında kalan bir dolulukla kapatılması halinde alarm zilleri çalmaya başlar ki bunu da hiç istemeyiz. Çünkü, hem öğrenci sayısı hem de eğitim düzeyi açısından AB standartları-na ulaşmak istiyorsak vakıf üniversiteleri olmazsa olmazların başında geliyor.
Ama onlar nedense bunu bir türlü anlamak istemiyorlar.

KKTC üniversiteleri
Vakıf üniversiteleri gibi KKTC üniversiteleri de çok kritik bir noktadalar. Eğer bu yıl da istedikleri oranda öğrenci bulamazlarsa, vay hallerine. Oysa içlerinde çok makul ücrete çok iyi eğitim verenler var. Avrupa ve ABD üniversitelerine göre çok daha avantajlılar. Balkan ve Türk cumhuriyetlerindeki üniversitelere göreyse, eksilerinden çok artıları var. Ama onlar da kendilerini doğru bir şekilde anlatmakta sıkıntı çekiyorlar.
Özetin özeti: Üniversiteye girmek aslında çok kolay. Zorlaştıran bizleriz…

2010 Öss sistemi, 2010 öss taban puanları, 2010 ösys puan türleri, 2010 ösys sistemi, lys, lys müfredatı, lys puan hesaplama, lys puanı, tm2 hukuk, ygs lys puan etkisi, ygs lys puanları

2010 Öss Lys Taban Puanları

Bu sene 1.5 milyon kişi Ösys mağduru arasında yer alan biri olarak bu konuyu yazmak istedim. Ösys puan hesaplama 2010 sistem ile birlikte daha farklılaştı ve danıştayın reddi – kabulü derken adayların kafaları oldukça karıştı. Bu sene bir çok puan türünde farklılıklar meydana gelirken adayların aklında soru işaretleri devam ediyor. YGS sınavından sonra ise adaylar ben ne kadar yaparsam istediğim bölüme girebilirim? veya YGS puanım LYS puanımı ne kadar arttırır gibi sorular benim ve diğer aday arkadaşlarımın aklında.

Mesela YGS sınavından sonra Hukuk fakültesi icin LYS sınavından kaç soru cevaplarsak yeterlidir ? gibi gibi

Öncelikle bu sınav hakkında biraz bilgi edinelim.

Ayrıntılı YGS ve LYS sunumu indir:
Not: Sunum 1-2 güne kadar güncellenip tekrar aktifleştirilecek.

2010 YGS Kılavuzu indir: http://www.osym.gov.tr/Genel/dg.ashx…SVURU_KLVZ.pdf

Kılavuz ana sayfa: http://www.osym.gov.tr/Genel/BelgeGo…81ED62E0BCB915

YGS-LYS Müfredatını indir (Excel): http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar…s.konulari.xls
Farklı tablo: http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar…rkli.tablo.xls

YGS-LYS 2010 Puan Hesaplama Modülü: http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar….hesaplama.xls

Hesaplama Modülü Excelde hazırlanmıştır. Şu an piyasada daha çok bu tip hesaplama modülleri kullanılmaktadır. 6-7 tane hesaplama modülü ile bu hesaplama modülünü karşılaştırdım. Şu an en çok güvenebileceğimiz hesaplama modüllerinden birisidir.

Yalnız burada bir şeyi vurgulamak gerekir. Bu hesaplama modülleri ÖSYM öğrencilere verilecek hazır taban puanı açıklamadığından sadece kabataslak olarak (fikir edinme adına) kullanılabilir.

Bu hesaplama modülünde öğrencilere verilecek hazır taban puan 100 olarak alınmıştır. (Geçen yıl 110-115 civarı değişiyordu.)

2010 Dönüştürülmüş Tahmini Puanlar: ÖSYM yayınlana kadar bir fikir edinmemize yardımcı olacak bu tablolar geçen seneki netler kullanılarak oluşturulmuştur. Tablolarda bölümlerin en yüksekten en düşüğe doğru puan sıralaması şeklinde

* 2009 puanı
* 2009 kontenjanı
* 2009 başarı sıralaması
* 2010 tahmini puanı bilgileri yer almaktadır.

Bu listelerin tamamında devlet üniversiteleri yer almaktadır. Hiçbir özel üniversiteye yer verilmemiştir.

Bu listelerde en çok dikkat edilmesi gereken yer 2009 Başarı sıralamasıdır. Tercihlerde biz rehber öğretmenlerin dikkat ettiği nokta burasıdır.

ÖNEMLİ: Unutulmamalı bu tablolar geçen seneki netler dikkate alınarak oran-orantı yoluyla oluşturulmuş tahmini listelerdir. Doğruluğu kesin olmamakla beraber %90-95 oranında yaklaşık değerleri göstermektedir. Özellikle rehber öğretmenlerin ve öğrenci arkadaşların fikir edinmesi adına oluşturulmuştur. ÖSYM dönüştürülmüş kesin puanları yayınladığı zaman bölümlere göre oluşturulmuş puan tabloları bu şekilde gene sizlere sunulacaktır.

TS-1 ve TS-2 çoğu bölümün tahmini puanları linki: http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar…tahminleri.xls

Bu tahmini TS-1 ve TS-2 puan listesinde şu bölümler yer almaktadır:

TS-1 puan türüne ait olanlar: Coğrafya, Coğrafya Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Reklamcılık, Radyo, Sinema ve Televizyon, Sinema ve Televizyon, Gazetecilik

TS-2 puan türüne ait olanlar: Türkçe Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Tarih Öğretmenliği, Tarih

MF-3 ve MF-4 Bazı bölümlerin tahmini puanları: http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar…tahminleri.xls

Bu tahmini MF-3 ve MF-4 puan listesinde şu bölümler yer almaktadır:

MF-3: Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Beslenme ve Diyetetik, Moleküler Biyoloji ve Genetik
MF-4: Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, İç Mimarlık, Biyomedikal Mühendisliği, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği,

YGS’deki bazı bölümler kaç net gerekli? Bunu gösteren bir tablo: http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar…um.netleri.xls

2010 YGS puan hesaplaması sonucu oluşturulmuş YGS Ham puan ve netler tabloları: Örneğin 250 YGS-1 puanı için kaç net gerekir. Ya da YGS-5 için kaç net gerekir. Gibi 250 ham YGS-1, 2, 3, 4, 5, 6 puanlarını gösteren net sayıları tablo olarak yer almaktadır. Bu tablolar hesaplamalarla uğraşmaktan kurtulup karşınızda hazır netleri gösterme adına yapılmış bir çalışmadır.

YGS-1 ve 2 (Eski ismi Sayısal-1) ham puanları gösteren netler tablosu:

http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar…esaplamasi.doc

YGS-3 ve 4 (Eski ismi Sözel-1) ham puanları gösteren netler tablosu:

http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar…esaplamasi.doc

YGS-5 ve 6 (Eski ismi Sözel-1) ham puanları gösteren netler tablosu:

http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar…esaplamasi.doc

Önemli Not-1: Bu yazı 2010 YGS kılavuzuna göre kesin bilgileri içerir.

Önemli Not–2: Bu yazıdaki bilgileri düzenleyip, daha anlaşılır hale getiren ben bir öğrenci değil, Bir “Rehber Öğretmeniyim”. Bu nedenle yanlış anlaşılmaya açık olmayacak şekilde bu bilgilere tamamen güvenebilirsiniz.

Önemli Not–3: Bölümlerin hangi puan türüne ait olduğu bilgisi YGS kılavuzuna göre tekrardan güncellendi.2010 YGS kılavuzuna göre kesinleşen 4 yıllık YGS ve LYS bölümlerinin puan türleri tablosunu şu linkten indirebilirsiniz: http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar…olari.yeni.xls

Önemli Not–4: Ortak alan uygulaması devam etmektedir. Ayrıntılı açıklamalar aşağıda bir başlık altında belirtilmiştir. Şu linkteki dosyayı indirerek dosyadaki ortak alanlar bölümünden ortak alanları görebilirsiniz: http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar…olari.yeni.xls

Önemli Not–5: Sınavsız geçiş kesin olarak kalkmadı. Ayrıntı bilgiler hemen aşağıdadır.

Önemli Not–6: Dil alanına DİL–3 adlı yeni bir puan türü eklenmiştir.

MESLEK LİSELİLERİN SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKINDAKİ BİLGİLERİ
Meslek liseli öğrencileri kendi alanlarındaki iki yıllık (önlisans) bölümlere geçerken aşağıdaki sınavsız geçiş kuralları geçerli olacaktır. (Kaynak: 2010 YGS kılavuzu sayfa 20)

Meslek Liselilerin Sınavsız Geçiş Öncelikleri
1- Mezuniyet yılı daha büyük adaylara öncelik verirler. (Yani yeni mezun olacaklara en öncelik, sonra sırasıyla daha yeni mezun olanlardan başlayarak böyle giderler. Yani eski mezunların şansı düşüyor.)

2- Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre sırayla şu şekilde belirlenir: Anadolu teknik lisesi, Teknik lise veya Anadolu meslek lisesi, Meslek Lisesi (Çok eski yıllarda mezun olanların enstitü adı altında mezun olduklarından Meslek lisesi sınıfına dâhildir.)

3- Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.

Not: METEB: Her ilde bir mesleki ve teknik eğitim bölgesi bulunmaktadır. Bu nedenle METEB iliçi veya ildışı diye bilinir.

4- Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi veya METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara öncelik verilir.

5- Yukarıdaki 4 şarta göre eşit olan adaylardan yaşı küçük olana öncelik verilir.

ÖNEMLİ: Meslek liseli öğrencileri kendi alanların dışındaki 2 yıllık (önlisans), lisans (4, 5, 6 yıllık) ve Açıköğretim bölümlerine girerken ilgili 2010-ÖSYS puanları kullanılacaktır. Bu puanın oluşması içinde ilgili bölümün gerektirdiği sınavlara (Eğer seçmek istediği bölüm sadece YGS’ye göre alıyorsa sadece YGS sınavına girmesi yeterli olacaktır. Ama Mühendislik, hukuk, psikoloji gibi bölümler istiyorsa Ayrıca LYS sınavlarına da girmek zorundadırlar. Ayrıca kendi alanlarının dışındaki tüm 2 yıllık bölümler ve açıköğretim için sadece YGS’ye girmeleri yeterlidir.)

YENİ KATSAYI DÜZENLEMESİ
(Kaynak: 2010 YGS Kılavuzu sayfa 19′da 6.2 Madde)
”-Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavı’ndaki (LYS) ağırlıklı puanların her biri, kendi içinde 100–500 arasındaki puanlara dönüştürülecek

-Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) en büyüğü 500, en küçüğü 100 olacak şekilde hesaplanacak

-Yerleştirme puanları hesaplanırken Alan içi AOBP 0.15 katsayısı ile çarpılırken, Alan dışı AOBP 0.12 ile çarpılacak. (17 Mart 2010 kararına göredir.)

- Adaylardan öğretmen lisesi veya meslek lisesi mezunu olanlar kendi alanlarındaki programları tercih etmeleri halinde AOBP’leri 0.06 ek katsayısı ile çarpılacak (En fazla 30, en az 6 net puan gelecek) ve bulunan değer, 0.15 katsayısı ile hesaplanan puana eklenecek. Toplamda Okul puanları 0.15 + 0.06= 0.21 ile çarpılarak toplamda en fazla 105 puan getirebilecek. (17 Mart 2010 kararına göredir.)

- 2010′dan itibaren uygulanacak yeni sınav sisteminde sınavın birinci ve ikinci aşamalarında her puan türünde Türkiye genelinde ilk bin kişi arasına giren adayların, üniversite yerleştirme puanları hesaplanırken Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı’nın tercih edecekleri tüm programlar için alan içi katsayı değerinin (0.15) kullanılması kararlaştırıldı.

- Üniversitede bir bölüm kazanıpta gitmeyen (Açıköğretimin kontenjansız bölümleri ve sınavsız geçişle bir yere yerleşenler hariç) öğrenciler o sene tekrar sınava girdiklerinde AOBP’leri 0.15 katsayısı yarı yarıya düşürülerek 0.075 ile çarpılacak.

Not: 2008-2009 öğretim yılında liseden mezun olamadığı için kazandığı üniversite bölümüne kayıt yaptıramayan adaylar, durumlarını dilekçe ile ÖSYM’ye bildirdikleri taktirde hiç kazanmamış (yerleştirilmemiş) adaylar gibi işlem göreceklerdir. Yani AOBP puanları kırılmayacaktır. (Kaynak: 2010 YGS Kılavuzu sayfa 19′da 6.2 Madde son paragraf ve sayfa 24′de 10.11 madde)

ORTA ÖĞRETİM BAŞARI PUANI UYGULAMASI NASIL OLACAK?
Ortaöğretim Başarı Puan Puanı (OBP) ve Ağırlıklı Orta Ortaöğretim Başarı Puan (AOBP) Değer Aralıkları 50–100 yerine 100–500 olacaktır ve OBP ve AOBP mevcut hesaplama yöntemine göre hesaplanacak.

YERLEŞTİRME PUANLARI NASIL HESAPLANACAK?
1) Yerleştirme puanları hesaplanırken, Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) 0,15 ile çarpılarak sınav puanlarına (YGS ve LYS puanları) eklenecektir.

Y-YGS = YGS + (0,15 x AOBP)
Y-LYS-MF = LYS-MF + (0,15 x AOBP)
Y-LYS-TM = LYS-TM + (0,15 x AOBP)
Y-LYS-TS = LYS-TS + (0,15 x AOBP)
Y-LYS-DİL = LYS-DİL + (0,15 x AOBP)

LYS, YGS ve AOBP puanların büyük değeri 500 olduğu için, yerleştirme puanının en büyük değeri:
500 + (0,15 x 500) = 575 olacaktır.

Not: Eski 100–300 puan aralığı sisteminde AOBP’nin getirisi %21 oranında (en fazla 80 net puan geliyordu) etkisi vardı. Yeni 100–500 puan aralığı sisteminde ise AOBP’nin getirisi %13 oranına (en fazla 75 puan gelecek) düşürüldü.

2) Meslek Lisesi ve öğretmen lisesi çıkışlı adaylar kendi alanlarındaki lisans programlarına yerleştirilirken yerleştirme puanlarına eklenecek ek puan (0,06 x AOBP) olarak hesaplanacaktır.

Ek puanın en büyük değeri 500 x 0,06 = 30 olacaktır.
Yani Meslek lisesine en fazla 30 ek puan gelebilecek.

3) Bir önceki yıl bir yükseköğretim programına merkezi sistemle yerleştirilen veya önkayıtla kaydolan adayların yerleştirme puanları hesaplanırken 0,15 ve 0,06 katsayılarının yarısı alınacaktır. (0,15 yerine 0,075; 0,06 yerine de 0,03)

Önemli: Üniversitede bir bölüm kazanıpta gitmeyen (Açıköğretimin kontenjansız bölümleri ve sınavsız geçişle bir yere yerleşenler hariç) öğrenciler o sene tekrar sınava girdiklerinde AOBP’leri 0.15 katsayısı yarı yarıya düşürülerek 0.075 ile çarpılacak.

Not: 2008-2009 öğretim yılında liseden mezun olamadığı için kazandığı üniversite bölümüne kayıt yaptıramayan adaylar, durumlarını dilekçe ile ÖSYM’ye bildirdikleri taktirde hiç kazanmamış (yerleştirilmemiş) adaylar gibi işlem göreceklerdir. Yani AOBP puanları kırılmayacaktır. (Kaynak: 2010 YGS Kılavuzu sayfa 19′da 6.2 Madde son paragraf ve sayfa 24′de 10.11 madde)

ÜNİVERSİTE SINAVINI KAZANIP TEKRAR SINAVA GİRMEK İSTEYENLERİN GENE PUANLARI KIRILACAK!
Üniversitede bir yere yerleşen ve tekrar o yıl sınava giren kişinin ciddi derecede puanı kırılıyordu. Bu yıl da puanı kırılacaktır. Fakat bu yıl sadece bu kırılma oranı biraz daha azalmıştır. Eskiden AOBP’den en fazla 80 net puan alan bir öğrencinin puanı, 0.3 ile çarpıldığı zaman 30′a kadar düşüyordu. Bu düşüş; 100–300 puan aralığına sahip bu sistemde etkisini çok fazla göstermekteydi. Yani %21 etkiye sahip AOBP, 0.3 ile çarpıldığı zaman toplam puana etkisi %7,8′e kadar düşüyordu.

Fakat yeni sistemde AOBP’den en fazla 75 net gelen bir öğrencinin puanı yarıya inecek. Yani 37,5 puan gelecek. Oysa eski sistemde bu kırılma yarıdan daha fazlaydı. Yani kayıp daha çoktu.

Ayrıca yeni sistemde AOBP’nin toplam puana etkisi %13′e kadar düştüğü için, üniversitede bir yere yerleşen (Açık öğretim hariç) bir öğrenci, tekrar sınava girmek isterse AOBP’si yarı yarıya azaldığı zaman etkisini % 6,5′a kadar düşürecektir.

Önemli: Üniversitede bir bölüm kazanıpta gitmeyen (Açıköğretimin kontenjansız bölümleri ve sınavsız geçişle bir yere yerleşenler hariç) öğrenciler o sene tekrar sınava girdiklerinde AOBP’leri 0.15 katsayısı yarı yarıya düşürülerek 0.075 ile çarpılacak.

Not: 2008-2009 öğretim yılında liseden mezun olamadığı için kazandığı üniversite bölümüne kayıt yaptıramayan adaylar, durumlarını dilekçe ile ÖSYM’ye bildirdikleri taktirde hiç kazanmamış (yerleştirilmemiş) adaylar gibi işlem göreceklerdir. Yani AOBP puanları kırılmayacaktır. (Kaynak: 2010 YGS Kılavuzu sayfa 19′da 6.2 Madde son paragraf ve sayfa 24′de 10.11 madde)

ORTAK ALAN UYGULAMASI HAKKINDAKİ BİLGİLER
Danıştayın kararından sonra ortak alan uygulaması tekrar eskisi gibi devam edip etmeyeceği belirsizdi. Kılavuzu incelediğimizde ortak alan uygulamasının devam ettiğini görmekteyiz. (Kaynak: 2010 YGS kılavuzu sayfa 32 (sözel), 33 (TM), 34 (Sayısal) de yer alan tablolar)
Şu linkteki dosyayı indirerek dosyadaki ortak alanlar bölümünden ortak alanları görebilirsiniz: http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar…olari.yeni.xls

Mesela; TM öğrencisi Türkçe öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Halkla ilişkiler ve reklamcılık, Zihin Engelliler Öğretmenliği, İşitme Engelliler Öğretmenliklerini seçerken AOBP puanları kırılmayacak. Yani AOBP’leri 0.15 ile çarpılacaktır.

Aynı şekilde Sayısal öğrenci İşletme, İktisat, Sınıf Öğretmenliği, Zihin Engelliler, İşitme Engelliler Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği gibi alanları seçerken AOBP puanları kırılmayacak. Yani AOBP’leri 0.15 ile çarpılacaktır.

ALAN DIŞI TERCİH EDİLDİĞİ TAKTİRDE BİRAZ PUAN KIRILACAK!
Yerleştirme puanları hesaplanırken Alan içi AOBP 0.15 katsayısı ile çarpılırken, Alan dışı AOBP 0.12 ile çarpılacak.

Buna göre okul puanı 0.15 çarpıldığında 75 net gelen okul birincisi bir öğrencisi, Alan dışı tercih ettiği takdirde AOBP 0.12 ile çarpılacağından 60 net okul puanı gelecek. Yani 15 puanlık maksimum, minimum 3 puanlık bir kayıp olacaktır. Okul puanınız düştükçe kırılan puanın miktarı da düşecektir. Örneğin okuldan net 60 (AOBP: 400 oluyor) gelen bir öğrenciye alan dışı tercih ettiğinde 48 gelecek. Yani kayıp 12 puan olacak. Okuldan net 50 gelen (AOBP: 333 oluyor) bir öğrenciye alan dışı tercih ettiğinde 39.96 gelecek. Yani 10,04 puan kayıp olacak. Görüldüğü gibi ortalama bir AOBP’ye sahip öğrencinin Alan dışı tercihinde kayıbı 9-10 puan olacak.

Peki bu kayıpların soru adeti olarak karşılığı nedir?
YGS hesaplamalarında sorulara verilen puanlar yüksek olduğu için, alan dışı tercihlerde kırılan okul puanımızı telafi etmek kolay. Aşağıdaki örneklere bakarak bunu daha iyi anlayabiliriz. (Genelde çoğu kişide ortalama 9-10 puan kayıp olabileceği için 10 puanlık kayıbı telafi etmek için hangi netleri ekstradan yapmamız gerekli olduğunu yazdım.)
YGS-1 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 2.5 net mat-1 veya 3.3 fen-1
YGS-2 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 2.5 net fen-1 veya 3.3 mat-1
YGS-3 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 2.5 net Türkçe veya 3.3 sosyal-1
YGS-4 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 2.5 net Sosyal-1 veya 3.3 Türkçe
YGS-5 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 3 net Türkçe veya 3.5 net mat-1
YGS-6 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 3 net Mat-1 veya 3.5 net Türkçe

LYS hesaplamalarında durum daha farklı. Alan dışı tercih edildiği takdirde maksimum 15 puana kadar çıkan kayıbı telafi etmek için 9-10 soru yapmak gerekir. (Genelde çoğu kişide ortalama 9-10 puan kayıp olabileceği için 10 puanlık kayıbı telafi etmek için hangi netleri ekstradan yapmamız gerekli olduğunu yazdım.)

Aşağıdaki örneklere bakarak bunu daha iyi anlayabiliriz.
MF-1 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 6 mat-1 veya 5 mat-2, 9 Türkçe veya 12 fen-1, 7 fizik, 11 Kimya, 15 Biyoloji, 5.75 Geometri
MF-2 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 9 Türkçe, 9 Mat-1, 20 Sosyal-1, 7.5 Fen-1, 7.5 Mat-2, 11 Geometri, 5.75 Geometri, 6.25 Kimya ve Biyoloji
MF-3 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 9 Türkçe, 9 Mat-1, 9 Fen-1, 10 Mat-2, 15 Geometri, 5.75 Fizik ve Kimya, 5 Biyoloji
MF-4 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 9 Türkçe, 7 Mat-1, 10 Fen-1, 5.5 Mat-2, 6 Geometri, 5.75 Fizik, 8.3 Kimya, 15 Biyoloji

TM-1 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 7 Türkçe, 6.25 Mat-1, 20 Sosyal-1, 5 Mat-2, 7.5 Geometri, 7.75 Edebiyat, 8.5 Coğrafya-1
TM-2 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 7 Türkçe ve Mat-1, 14 Sosyal-1, 5.5 Mat-2, 9.5 Geometri, 6.5 Edebiyat, 7.5 Coğrafya-1
TM-3 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 6.5 Türkçe, 10 Mat-1 ve Sosyal-1, 7 Mat-2, 11 Geometri, 5.5 Edebiyat, 6 Coğrafya-1

TS-1 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 7.5 Türkçe, 10 Mat-1, 8.3 Sosyal-1, 8.3 Edebiyat, 10 Coğrafya-1, 10 Tarih, 9 Coğrafya-2, 5 Felsefe Grubu
TS-2 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 5.5 Türkçe, 16 Mat-1, 9 Sosyal-1, 5.5 Edebiyat, 12 Coğrafya-1, 7.3 Tarih, 8 Coğrafya-2, 7.5 Felsefe Grubu

DİL-1 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 6.5 Türkçe, 11 Sosyal-1, 16 Mat-1, 20 Fen-1, 3.25 Dil sorusu
DİL-2 puan türünde: 10 puanlık kayıp için 10 Türkçe, 19 Sosyal-1, 35 Mat-1, 50 Fen-1, 5 Dil sorusu

MESLEK LİSELİLERİNİ İLGİLENDİREN KONU VE ÖNLİSANS (2 YILLIK) PROGRAMLAR
Meslek liselileri kendi alanlarında 4 yıllık bir bölüme gitmek istiyorlarsa sadece YGS sınavına girmeleri yeterli olacak. (Ayrıca 2 yıllık tercihler içinde YGS sınavından alınan puan kullanılacak)

ÖNEMLİ NOT: Taban puanların 2010 ÖSYS Kılavuzu’nda açıklanacağını bildirdi.

YGS TESTLERİNİN LYS PUANLARINA KATKISI NE KADAR?

YGS sınavındaki testler LYS puan türlerinin hesaplanmasına etkisi %40 olacak. Yani MF-1, MF-2, MF-3, MF-4, TM-1, TM-2, TM-3, TS-1 ve TS-2 puan türlerinin her birine katkısı %40 olacak.

Bu %40 etkiyi MF–1 puan türünü örnek göstererek şöyle açıklayabiliriz.

MF–1 Puan türünü oluşturan testlerin ağırlıkları şöyledir: Türkçe yüzde 11, Temel Matematik yüzde 16, Sosyal yüzde 5, Fen yüzde 8, Matematik yüzde 26, Geometri yüzde 13, Fizik yüzde 10, Kimya yüzde 6 ve Biyoloji yüzde 5;

Türkçe %11 (YGS’de yer alan 40 Türkçe)
Temel Matematik %16 (YGS’de yer alan 40 Mat–1)
Sosyal %5 (YGS’de yer alan 40 Sosyal–1)
Fen %8 (YGS’de yer alan 40 Fen–1)

Görüldüğü gibi YGS sınavında yer alan testlerin MF–1 puan türüne getirisi, yüzdelikleri topladığımızda %40’tır.
LYS TESTLERİNİN LYS PUANLARINA KATKISI NE KADAR?

LYS testlerinin LYS puan türlerine katkısı %60′dır. Bu %60 etkiyi MF–1 puan türünü örnek göstererek şöyle açıklayabiliriz.

MF–1 puanının oluşmasında %60 pay oluşturan LYS testlerin ağırlıkları şöyledir:

Matematik %26 (LYS-1 sınavındaki 50 matematik)
Geometri %13 (LYS-1 sınavındaki 30 geometri)
Fizik %13 (LYS-2 sınavındaki 30 fizik)
Kimya %6 (LYS-2 sınavındaki 30 kimya)
Biyoloji %5 (LYS-2 sınavındaki 30 biyoloji)

Not: LYS Sınavı ayrıntıları adlı başlığın 6. maddesinde diğer puan türlerinin dağılımı verilmiştir.
YGS SINAVI (1.SINAV) TÜM AYRINTILARI

Sınav zamanı: 11 Nisan pazar günü saat 10:00
Başvuru Tarihi: 18 Ocak ile 12 Şubat arası
Sonuçların açıklanması: En geç 5 Mayısa kadar
Sınav ücreti: 35 TL
Kılavuz Ücreti: 2 TL
Sınavsız geçişten sadece yararlanmak isteyenler: 10 TL
Sınav ücretleri yatırılacak bankalar: T.C Ziraat Bankası’nın, T. Vakıflar Bankası’nın, T. Halk Bankası’nın ve Akbank’ın tüm şubelerine, T. Garanti Bankası’na ise internetten yapılabilecek.
Tercihlerin tarihi: 28 Temmuz – 8 Ağustos arası
Tercihlerin açıklanması: 21 Ağustos (en geç)
Kazananların üniversiteye kayıt tarihleri: 31 Ağustos – 7 Eylül

1- YGS sınavına kimler girecek: YGS’ye ister 2 yıllık, isterse 4 yıllık bir bölüm isteyen herkes girmek zorundadır. Yetenek sınavlarıyla bir bölüm kazanmak isteyen, polis meslek yüksek okuluna ve astsubaylık meslek yüksek okullarına başvurmak isteyen adaylar da YGS’ye girmek zorundadırlar.

2- YGS sınavında nerelerden soru gelecek:YGS’de testlerde sorumlu olunan konular Ortak müfredata dayalı konular (6., 7., 8. sınıf ve Lise-1 konuları) olacak. Yani tüm okul türleri ve alanlarda okutulan derslerle ilgili sorular sorulacak. Yani 2009 ÖSS’deki ilk dört testi içeren aynı konulardan sorumlu olunacak ve soru tarzları da geçen yılki gibi olacaktır.

YGS-LYS Müfredatını indir (Excel): http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar…s.konulari.xls

2. Farklı tablo: http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar…rkli.tablo.xls

3- YGS sınavında testlere göre sorulacak soru sayıları: YGS’de Türkçe, Temel Matematik (Geometri dâhil), Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testinin her birinden 40′ar olmak üzere toplam 160 soru yöneltilecek. Adaylara toplam 160 dakika süre verilecek.

Türkçe Testi: 40 tane (Dil bilgisi soruları var fakat kaçı dil bilgisi olduğu belli değildir.)
Temel Matematik Testi: 28 Mat-1 (29-30) + 12 Geometri (11-10 da olabilir.)
Sosyal Bilimler Testi: 17 Tarih + 14 Coğrafya + 9 Felsefe
Fen Bilimleri Testi: 14 Fizik + 13 Kimya + 13 Biyoloji

4- YGS sınavının yapılış şekli nasıl olacak: Tek sınav halinde bu sınav yapılacaktır. Ve tek soru kitapçığı ve tek cevap kâğıdı kullanılacaktır.

5- YGS sınavında nasıl bir puan hesaplaması ve puan türleri kullanılacak: YGS sınavı için altı ayrı puan türü hesaplanacak. YGS 1-2 bugünkü Sayısal-1, YGS 3-4 bugünkü Sözel-1, YGS 5-6 bugünkü Ea-1 puanlarının yerine kullanılacak.

YGS-1 Puan türünde(SAY-1): Türkçe’nin ağırlığı yüzde 20, Temel Matematik’in ağırlığı yüzde 40, Sosyal’in ağırlığı yüzde 10, Fen’in ağırlığı yüzde 30;
YGS-2 Puan türünde (SAY-1): Türkçe’nin ağırlığı yüzde 20, Temel Matematik’in ağırlığı yüzde 30, Sosyal’in ağırlığı yüzde 10, Fen’in ağırlığı yüzde 40;

YGS-3 Puan türünde (SÖZ-1): Türkçe’nin ağırlığı yüzde 40, Temel Matematik’in ağırlığı yüzde 20, Sosyal’in ağırlığı yüzde 30, Fen’in ağırlığı yüzde 10;
YGS-4 Puan türünde (SÖZ-1): Türkçe’nin ağırlığı yüzde 30, Temel Matematik’in ağırlığı yüzde 20, Sosyal’in ağırlığı yüzde 40, Fen’in ağırlığı yüzde 10,

YGS-5 Puan türünde (EA-1): Türkçe’nin ağırlığı yüzde 37, Temel Matematik’in ağırlığı yüzde 33, Sosyal’in ağırlığı yüzde 20, Fen’in ağırlığı yüzde 10,
YGS-6 Puan türünde (EA-1): Türkçe’nin ağırlığı yüzde 33, Temel Matematik’in ağırlığı yüzde 37, Sosyal’in ağırlığı yüzde 10, Fen’in ağırlığı yüzde 20 olacak.

6- YGS puanları nerelerde ve nasıl kullanılabilecek: 2009′da Sayısal–1, Sözel–1, EA–1 ile girilen 4 yıllık lisans programların bir kısmına ve 2 yıllık bölümlerin hepsiyle YGS puanıyla girilecek.

YGS puanları 100 ile 500 arasındaki ham puanlardan oluşacak. (Eski sistemde en düşük, 100 en yüksek 300 idi.) Bu ham puana okul puanınız eklendiğinde en fazla 575 olabilecek. Meslek liselilerine kendi alanlarını seçtikleri takdirde ek en fazla 30 puan kadar gelebilecek. Yani meslek liselilerin toplam puanları en fazla 605 puan (500+75+30=605) olabilecek.

Bu sınavda elde edilecek puanlar sonucunda üç taban puan oluşacak.

Bir tanesi Önlisans (2 yıllık) Taban Puanı–1: Bu taban puanını geçen adaylar önlisans (2 yıllık) programları ile Açıköğretim programlarını ve özel yetenek programlarını tercih edebilecek. Bu taban puan 140 olarak belirlendi.

Sınavda 140-180 arası puan alan adaylar sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açıköğretim programlarını tercih edebilecek.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için ise YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekecek.

İkinci bir taban puan: LYS sınavlarına katılma hakkı sağlayacak. LYS baraj puanı 180 olarak belirlendi.

Üçüncü taban puan: 2009′da Sayısal–1, Sözel–1, EA–1 ile girilen 4 yıllık lisans programlarını tercih etmek için kullanılacak. YGS’ de 4 yıllık bir bölüm tercih etmek için YGS’ de ilgili puan türünden en az 180 almak gereklidir.

LYS SINAVLARININ TÜM AYRINTILARI

Sınav zamanları:
19 Haziran Cumartesi saat 10.00′da LYS-1 (Matematik-Geometri)
19 Haziran Cumartesi saat 14.00′da LYS-5 (Yabancı Dil Sınavı)
20 Haziran Pazar saat 10.00′da LYS-4 (Sosyal Bilimler-2= Tarih, Felsefe Grubu, Coğrafya-2)
26 Haziran Cumartesi saat 10.00′da LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya-1)
27 Haziran Pazar saat 10.00′da LYS-2 (Fen-2 = Fizik, Kimya, Biyoloji)

Başvuru tarihleri: 5-14 Mayıs arası
Sonucun açıklanması: 20-25 Temmuz arası (Bu konuda açıklama yoktur. Bu geçen yıla göre yapılan tahmindir.)
Sınav ücretleri: Her LYS sınavına 20 TL alınacaktır.
Kılavuz Ücreti: 2 TL
Sınav ücretleri yatırılacak bankalar: T.C Ziraat Bankası’nın, T. Vakıflar Bankası’nın, T. Halk Bankası’nın ve Akbank’ın tüm şubelerine, T. Garanti Bankası’na ise internetten yapılabilecek.
Tercihlerin tarihi: 28 Temmuz – 8 Ağustos arası
Tercihlerin açıklanması: 21 Ağustos (en geç)
Kazananların üniversiteye kayıt tarihleri: 31 Ağustos – 7 Eylül

1- LYS sınavlarına kimler girebilecek: YGS’de 180 barajı geçen herkes LYS sınavlarına girebilecektir.

2- LYS sınavlarında nerelerden soru gelecek? Yani Müfredatta nereden sorumluyuz?: 2009 ÖSS’deki ikinci bölüm testlerindeki müfredatın aynısı gelecek. Yani Lise-2, Lise-3 ve Lise-4 sınıflarında işlenen konulardan soru gelecek. Soru tarzı ise bu sene gerçekleşen 2009 ÖSS sisteminin ikinci bölüm testlerinde sorulan soru tarzlarıyla paralellik gösterecektir.

YGS-LYS Müfredatını indir (Excel): http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar…s.konulari.xls

2. Farklı tablo: http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar…rkli.tablo.xls

3- YGS sınavında Testlere ve Derslere göre sorulacak soru sayısı ne kadar olacak ve yapılış şekilleri nasıl olacak: Sınavın ikinci aşaması olan Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) ise soru sayıları ve süreleri testlere göre değişecek.

LYS-1 (Matematik-Geometri): 50 Matematik + 30 Geometri (8 Tanesi Analitik Geometri)

- 50 Matematik sorusuna 75 dakika, 30 Geometri sorusuna 45 dakika süre verilecek. (Yani toplamda süre 120 dakika verilecek.)

- Matematik ve geometri testleri için ayrı soru kitapçıkları ve ayrı süreler kullanılacak.
- Cevap kağıdı iki test için ortak olacak.

LYS-2 (Fen Bilimleri): 30 Fizik + 30 Kimya + 30 Biyoloji

- 30 Fizik sorusuna 45 dakika, 30 Kimya sorusuna 45 dakika, 30 Biyoloji sorusuna 45 dakika verilecek. (Yani toplamda 135 dakika verilecek.)

- Fizik, kimya ve biyoloji testleri için ayrı soru kitapçığı ve ayrı süreler kullanılacak.
- Cevap kâğıdı üç test için ortak olacak.

LYS-3′ün (Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 Sınavı): 56 Türk Dili ve Edebiyat + 24 Coğrafya–1

- 56 Edebiyat sorusuna 85 dakika, 24 Coğrafya–1 sorusuna 35 dakika süre verilecek. (Yani toplamda 120 dakika süre verilecek.)

- Türk Dili ve Edebiyatı testi ile Coğrafya -1 testi için ayrı soru kitapçıkları ve ayrı süreler kullanılacak.
- Cevap kağıdı, iki test için ortak olacak.

Not: Coğrafya-1 sınavındaki sorular, genel liselerin Türkçe-Matematik alanında okutulan coğrafya dersinin konularıyla sınırlı olacaktır.

LYS-4′ün (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe Grubu testi): 44 Tarih + 16 Coğrafya–2 + 30 Felsefe Grubu (10 Psikoloji, 10 Sosyoloji, 10 Mantık)

- 44 tarih sorusuna 65 dakika, 16 Coğrafya–2 sorusuna 25 dakika, 30 Felsefe grubu sorusuna 45 dakika süre verilecek. (Yani toplamda 135 dakika süre verilecek.)

- Ayrı soru kitapçıkları ve ayrı süreler kullanılacak.
- Cevap kağıdı, üç test için ortak olacak.

LYS-5′in (Yabancı Dil): Soru sayısı 80, süresi 120 dakika olacak. Yabancı dil testi için tek soru kitapçığı ve tek cevap kağıdı kullanılacak.

20 Soru: Kelime bilgisi ve Dil bilgisi
12 Soru: Çeviri
48 Soru: Okuduğunu Anlama

4- LYS sınavında nasıl bir Puan hesaplaması ve Puan türleri kullanılacak: İkinci aşama olan LYS’nin Matematik-Fen (MF), Türkçe-Matematik (TM), Türkçe-Sosyal (TS) ve Dil puan türü gruplarının her birinden birden fazla puan türü oluşturuldu.

MF puan türü grubu: MF-1, MF-2, MF-3 ve MF-4,
TM puan türü grubu: TM-1, TM-2 ve TM-3,
TS puan türü grubu: TS-1 ve TS-2,
Dil puan türü grubu: DİL-1, DİL-2 ve DİL-3

5- LYS puan türleri ALANLARA göre nerelerde kullanılacak ve derslerin getirdiği puan ağırlıkları nasıl olacak: http://www.rehberlik.biz.tr/dosyalar…olari.yeni.xls

A- MF grubundaki puan türlerinin ağırlıkları
MF–1 Puan türü:
Türkçe yüzde 11, Temel Matematik yüzde 16, Sosyal yüzde 5, Fen yüzde 8, Matematik yüzde 26, Geometri yüzde 13, Fizik yüzde 10, Kimya yüzde 6 ve Biyoloji yüzde 5

MF–2 Puan türü:
Türkçe yüzde 11, Temel Matematik yüzde 11, Sosyal yüzde 5, Fen yüzde 13, Matematik yüzde 16, Geometri yüzde 7, Fizik yüzde 13, Kimya yüzde 12, Biyoloji yüzde 12

MF–3 Puan türü: Tıp,Diş Hekimliği, Eczacılık, Genetik ve Biyomühendislik, Gıda Mühendisliği, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Beslenme ve Diyetetik, Biyomühendislik, Veteriner gibi bölümler için kullanılacak.

Türkçe yüzde 11, Temel Matematik yüzde 11, Sosyal yüzde 7, Fen yüzde 11, Matematik yüzde 13, Geometri yüzde 5, Fizik yüzde 13, Kimya yüzde 14 ve Biyoloji yüzde 15

MF–4 Puan türü: Bilgisayar, Bilgisayar sistemleri, İnşaat, Makine, Çevre, Deniz ulaştırma, Elektrik, Elektronik, Elektrik-Elektronik, Endüstri, Gemi inşaatı Mühendislikleri gibi bölümler için kullanılacak.

Türkçe yüzde 11, Temel Matematik yüzde 14, Sosyal yüzde 6, Fen yüzde 9, Matematik yüzde 22, Geometri yüzde 11, Fizik yüzde 13, Kimya yüzde 9 ve Biyoloji yüzde 5

B- TM grubundaki puan türlerinin ağırlıkları
TM–1 Puan türü: İktisat, İşletme, Maliye, ÇEKO, Ekonomi, Bankacılık ve Sigortacılık (Fakülte) Turizm ve Otelcilik (Fakülte) gibi bölümler için kullanılacak.

Türkçe yüzde 14, Temel Matematik yüzde 16, Sosyal yüzde 5, Fen yüzde 5, Matematik yüzde 25, Geometri yüzde 10, Türk Dili ve Edebiyatı yüzde 18 ve Coğrafya–1 yüzde 7

TM–2 Puan türü: Hukuk, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Sınıf Öğretmenliği, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı gibi bölümler için kullanılacak.

Türkçe yüzde 14, Temel Matematik yüzde 14, Sosyal yüzde 7, Fen yüzde 5, Matematik yüzde 22, Geometri yüzde 8, Türk Dili ve Edebiyatı yüzde 22 ve Coğrafya–1 yüzde 8

TM–3 Puan türü: Psikoloji, Sosyoloji, Felsefe, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Antropoloji, Arkeoloji gibi bölümler için kullanılacak.

Türkçe yüzde 15, Temel Matematik yüzde 10, Sosyal yüzde 10, Fen yüzde 5, Matematik yüzde 18, Geometri yüzde 7, Türk Dili ve Edebiyatı yüzde 25 ve Coğrafya–1 yüzde 10

C- TS grubundaki puan türlerinin ağırlıkları ve kullanılacak alanları
TS–1 Puan türü: Coğrafya, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Radyo ve Televizyon, Halkla İlişkiler, Gazetecilik gibi bölümler için kullanılacak.

Türkçe yüzde 13, Temel Matematik yüzde 10, Sosyal yüzde 12, Fen yüzde 5, Türk Dili ve Edebiyatı yüzde 15, Coğrafya–1 yüzde 8, Tarih yüzde 15, Coğrafya–2 yüzde 7 ve Felsefe Grubu yüzde 15

TS–2 Puan türü: Türkçe öğretmenliği, Türk dili ve edebiyatı, Tarih, Sanat tarihi, Sümeroloji, Hititoloji gibi bölümler için kullanılacak.

Türkçe yüzde 18, Temel Matematik yüzde 6, Sosyal yüzde 11, Fen yüzde 5, Türk Dili ve Edebiyatı yüzde 25, Coğrafya–1 yüzde 5, Tarih yüzde 15, Coğrafya–2 yüzde 5 ve Felsefe Grubu yüzde 10

D- DİL grubundaki puan türlerinin ağırlıkları ve kullanılacak alanları
DİL–1 puan türü: İngilizce, Alman Dili ve Edebiyatı, Almanca Öğretmenliği, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Çeviribilim (Alm., İng, Fran.), Dil Ağırlıklı Programlar, Fransız Dili ve Edebiyatı, Fransızca Öğretmenliği, İngiliz Dil Bilimi, İngiliz Dili ve Edebiyatı, İngilizce Öğretmenliği, Karşılaştırmalı Edebiyat (Alm., İng., Fran.), Mütercim-Tercümanlık (Alm., İng., Fran.), Turist Rehberliği (Alm., İng., Fran.)

Türkçe yüzde 15, Temel Matematik yüzde 6, Sosyal yüzde 9, Fen yüzde 5 ve Yabancı Dil yüzde 65

DİL–2 puan türü: Arnavutça, Boşnakça, Bulgar Dili ve Edebiyatı, Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı, Çeviribilim (Batı bilimleri), Dilbilim (Batı dilleri), Eski Yunan Dili ve Edebiyatı, Hırvat Dili ve Edebiyatı, Hungaroloji, İspanyol Dili ve Edebiyatı, İtalyan Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat (Batı Dilleri), Latin Dili ve Edebiyatı, Leh Dili ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık (Batı Dilleri), Turist Rehberliği (Batı Dilleri), Yunan Dili ve Edebiyatı, Yunanca

Türkçe yüzde 25, Temel Matematik yüzde 7, Sosyal yüzde 13, Fen yüzde 5 ve Yabancı Dil yüzde 50 olarak belirlendi.

Dil-3 puan türü: Arap dili ve edebiyatı, Arapça öğretmenliği, Çeviribilim (Doğu Dilleri), Çin Dili ve Edebiyatı, Fars Dili ve Edebiyatı, Dilbilim (Doğu Dilleri), Gürcü Dili ve Edebiyatı, Hindoloji, Japon Dili ve Edebiyatı, Japonca Öğretmenliği, Karşılaştırmalı Edebiyat (Doğu Dilleri), Kore Dili ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık (Doğu Dilleri), Rus Dili ve Edebiyatı, Sinoloji, Turist Rehberliği (Doğu Dilleri, Urdu Dili ve Edebiyatı

Türkçe yüzde 48, Temel Matematik yüzde 7, Sosyal yüzde 20, Fen yüzde 5 ve Yabancı Dil yüzde 20 olarak belirlendi.

6- LYS puanları en fazla ne kadar olabilecek:Öğretmen liselilerin kendi alanlarında girdikleri programlar hariç, alınabilecek en yüksek puanın 575 olacak.

Öğretmen lisesi çıkışlı adaylar kendi alanlarındaki lisans programlarına yerleştirilirken verilecek ek puan ile hesaplama yapıldığında ise, alınabilecek en yüksek puan 605 olacak.

2008 – 2009 YÖK Genel Kurulu’da üniversitelerin iki ve dört yıllık programlarına giriş için istenilen baraj punları düşürüldü. Yeni düzenleme sonra baraj punları şöyle oldu:

Toplantının ardından, YÖK’ten toplantıda ele alınan konulara ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

160 olan ÖSS’yi kazanma ve 2 yıllık ön lisans programlarını tercih edebilme barajı ile 185 olan 4 yıllık programları tercih edebilme baraj puanları,

2 yıllık bölümler ve açıköğretim için 160′dan 145′e

4 yıllık bölümler için 185′ten 165′e düşürüldü.

İŞTE AYRINTILAR:

YÖK, ön lisans ve açık öğretim için ÖSS taban puanını 145, lisans programları için ise 165 olarak yeniden belirledi.

Toplantının ardından, YÖK’ten toplantıda ele alınan konulara ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, üniversitelerin kontenjanlarının daha etkin kullanılabilmesi amacıyla ÖSYM’nin önerilerinin değerlendirildiği, ön lisans ve açık öğretim için ÖSS taban puanının 145, lisans programları için ise 165 olarak yeniden belirlendiği kaydedildi.

Böylece, ÖSS taban puanları ön lisans ve açık öğretim için 160′tan 145′e, lisans programları için ise 185′ten 165′e düşürülmüş oldu.

ÖSS taban puanlarında yapılan yeni düzenlemenin 2008-ÖSS’den itibaren uygulanacağı bildirildi.

Bu arada, ÖSYM’nin ÖSS taban puanlarıyla ilgili üç ayrı öneri sunduğu, taban puanların 145 ve 165′e çekilmesi önerisinin de ÖSYM’nin önerileri arasında yer aldığı kaydedildi.

Bu yazı toplamda 274669, bugün ise 5 kez görüntülenmiş

Share

Okuyucu Yorumları

 1. mertcan |

  Ya ben 162.89 aldım peki 4 yıllık gidemem mi 2.11 puan fark ne gibi sonuç doğurur bi yardım etseniz

 2. emre |

  neden oks baraj puanLarı yok :D

 3. BeRKaN |

  2008 OKS Baraj Puanı = 160 …

 4. BeRKaN |

  Ama Konu Başlığı Öss Dikkt ET!

 5. EFE |

  SLM BEN Bİ ŞEY SORMAK İSTİYORUM BENİM HAM PUANIM 198 SÖZ1 PUANIM 260 CİVARINDA BEN HERHANGİ BİR 4 YILLIK BÖLÜM İSTİYORUM GİDEBİLİRMİYİM ACABA YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM

 6. nurrr |

  slm ben dil öğrencisiyim ve dilden 255 aldım söz1 281 ve ea1 ise 256 neresi gelir bilmiorm 4 yıllık nereleri yazabilirim yardmcı olursanız sevinirim şimdiden çok teşekkürler

 7. CİHAN |

  SLM BEN EA OĞRENCİSİYİM BEN İKİ YILLIK İŞLETME BÖLÜMÜ İSTİYORUM BİRİNCİ BÖLÜM PUANIM 195..İKİ YILLIK TABAN PUANLARINI BİLMİORUM NEREYE GİDEBİLİRİM BANA BİRİSİİİ YARIMCI OLSUN LÜTFEENN..

 8. gamze |

  slm ben bu yıl öss ye gireceğim sayisaldan 1. bölümden hazırlanıyorum eşit ağırlik veya sayısaldan 190 alırsam iki yıllık olarak nereleri tercih edebilirim

 9. gamze |

  beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim

 10. zafer |

  selma ben zafer sözel bölüm öğrençisiyim 2 yıllık adalet okumak istiyorum ne gerekiyor okuduktan sonra iş bulma imkanı maaşı nasıl şimdiden teşekür sizin bana önerebileçeğiniz 2 yıllık bölümler varmı lütfen söyleyiniz benim için çok önemli şimdiden çok teşekürler

 11. zafer |

  selam herkese ben zafer ben bu yıll öss sınavına gireçem büyük ihtimal 4 yılık tuturamama sizçe hangi ikiyılık okulla gittmeemi yardımçı olursunuz şimdiden çok teşekürler arakdaşlar

 12. dilara |

  slm.. ben süpr lise mezunuyum. bu sene sınava giricem tekrar. say 1den anestezi ve radyolji terch edbilirmiym .. teşekkürler..

 13. BURCU |

  Merhaba ben eşit ağırlık öğrencisiyim aslında 2 yıllık bir üniversite hayal etmiyordum fakat şartlar öyle zorki düşünmeye başladım.Asıl sorun şu aslında;Biz öğrenciler ve ailelerimiz sadece ÖSS’ye odaklandık.ÖSS olmazsa ne olacak peki?Buna verecek yanıt herkeste aynı “Tekrar hazırlanacağım”!Eee sonra ne olacak?bir planımız yok ne ailelerimizin ne eğitimcilerimizin ne de bizlerin.Bu bakımdan 2 yıllık üniversiteler düşünülmeli.Ve bizlere bilgi verilmeli.Sitenin kurucusu bu konuda bilgilendirirse sevinirim.Ayrıca bir diğer husus;lütfen hiçbir arkadaşım 2 yıllık üniversiteleri küçümsemesin.başarılı olup 4 yıllığa geçebilirse eğer,4 yıllık kazananlardan hiçbir fark olmayacaktır.Şartlar eşit olacaktır..Herkese başarılar diliyorum.Dilerim herkes hakettiği yerde olur..

 14. ben asya |

  selam ben asya 2 yıllık sağlık kurumları işletmenciliği okutorum bitidikten sonra iş bulabilirmiyim cevap yazarsanız sevinirim

 15. DERYA GİZEM |

  SLM BEN DERYA SÖZEL ÖGRENCİSİYİM SINAVA GİRCEM BU YIL KAZANAMASSAM NE YAPAYIM TELAFI EGİTİM SİZCE İYİMİ KİB

 16. sibel |

  slm arkadaşlar ben 2 yıllık bitirdim benim sınava girdiğim dönemde baraj 185 ti çok zordu yani ben 268 aldım okudum 4 yıllığa gecişim vardı yapmadım halada var ama tekrar okumak istiyorum baraj bukadar düşmüşken hemde hiçbişi zor değildir sakın unutmayın hepinize başarılarrr

 17. yasemin |

  slm sayısal birden biryerlere girmek istiyorum okul puanım 70 say 1 toplam265 herhangi bi yere girebilme şansım varmı yardımcı olun lütfen

 18. KoKKO |

  2009 da kı baraj puanları aynımı degıstmı ya kac oldu bılen varmı

 19. BURCU |

  baraj 165 ayrıca kontenjanlar arttı bu yıl ösym temizleyebildiği kadar temizleyecek öğrencileri ki seneye yeni sistemle başlasın.içiniz rahat olsun…

 20. evin |

  slm arkadaşlar ham söz 1 puanım 215 söz 2 205 okuldan 70 civarı gelio sizce 4 yıllık bir yere yerleşebilir miyim?şimdiden tşk ederim..

 21. görkem |

  merhaba arkadaşlar. ben düz lise ea çıkışlıyım 2 yıllık adalet yazmak istiyorum. yalnız puan olarak kaçtan aldıklarını bilemiyorum. düz lise çıkışlı olduğum için orta öğretim başarı puanımı 0,3 ile çarpmam gerekiyoo sanırım. bi de ea 1 puanı yeterli mi.

 22. görkem |

  arkadaşlar ea 1 puanı 235 olan biri 2 yıılk bir bölüme girebiliyor mu??

 23. .... |

  arkadaşlar sorular varda cewapları göremiorum lütfen site yle ilgilenenler sorularlada ilgilenebilir mi!!

 24. hatice |

  slm benm kardeşim açık öğrtm mezunu diploma notu 056,97 sözel-/158,533 söayısal-1/ 132,580 EA-1/141,625 bu şekilde notlarıda. Başarı puanı da 057,870 bu Y-ÖSS-SÖZ–1 Puanı-179,223 bu şeklde ne yapabilir 2 yıllıkları yazma ihtimali nedir ilgilenen olursa çok sevinirim… tşkrler

 25. kader |

  ben kazanamadım tekrar da hazırlanamam açık öğretim düsünyrm bendeee

 26. kader |

  ben tekrar hazırlanamam cok zor valla

 27. KADER |

  BEN SBS ÖĞRENCİSİYİM HAYATIMIZI SINAV YAPTILAR YAVV

 28. selda |

  slmmmm ben sözel 1 den 175 aldım acaba 2 yıllık a gitme sansim var mı ltfn bır bılgnz varsa bana yardnm edermsnz

 29. bu dünya yalan |

  Ben 4yıllık kendi bölümümüm öğretmenliğine gidebiliyorum ama aklımda bir çok soru var şuan * 4 yıllık bölümümden mezun olduktan sonra atama olmama gibi bir şey söz konusu:S yani öğretmen olarak çalışmıcaksın özel sektöre atılıcaksın mecburen ** maddi sebeplerden dolayı ve iş imkanı sağlaya bileceğni düşündüğüm için 2yıllık bölümlerden mekatronik okumayı düşünüyorum ama ne kadar işe yarıcak bilmiyorum ya da mezun olduğumda iş imkanları nasıl olcak hiç bir fikrim yok :S beim gibi böyle binlerce insan olduğundan ikilemler arasında boğuşan insanlar olduğundan hiç şüphem yok çünkü yanlış kararlar verip okulu yarıda bırakan çok öğrenciler var yada okuyupta sevmedikleri işlerde çalışmak zorunda olan düşünsenize sevmediğiniz bir işte hayatta kalmak için çalışmak zorundasınız ne kadar can sıkıcı bir durum değil mi? şimdi kesiyorum çünkü kendimi kaybedersen çok kötü şeyler yazıcam sonra içeri alıcaklar :) eğer bana yukarıdaki bölümler ile ilgili tavsiyeleriniz var ise lütfen yazın her şey dilediğinizce olsun Good Luck

 30. bu dünya yalan |

  burcu arkadaşım iyi güzel söylüyorsunda 2 yıllıktan 4yıllığa geçmek için bir başarı sağlaman gerekiyor ve bunu üniversiterde yapaıcak az sayıda insan var anlıcağım misal 100 kişiden 1kişi geçiş yapabiliyor :S

 31. nezir |

  ben bu seneöss katıldım sözel 2 240 almşam 2 yıllı gelirmi

 32. aysel |

  2 yıllık işlaetme istıyorum ama ea 1 195 yerlşebilrmıyım
  nerelerı yazabılırım

 33. edda |

  şimdi öncelikle mrb :D ciddi anlmda bilen birine ihtiyacm war…
  söz1 275 söz2 281 ea1 249 ea2 255 puan aldm eşit agırlık öğrencisiyim. 2 yıllık istiorum. ek kontenjanda yleşebilme imkanım nedir? özellikle söz2 puanıma göre bir yere yerleşebilme imkanım??

 34. ayşenur |

  öncelikle herkese slm ben muhasebe-finansman lise son sınıf ögrencisiyim fakat önümüzdeki katsayı problemi kalktığı için bu şansımı kullanıp bu seneki öss de tercihimi işletme bölümü olarak değiştirmek istiyorum 2 yıllık üniversiteyi kazanmak için baraj puanının net olarak kaç oldugu hakkında bilgisi olan var mı ?

 35. yardımcı |

  145 puan la barajı geçersiniz 180 puanlada ikinci sınava girme hakkını kazanırsınız 180 puandan üstün alırsanız 2 yıllık meslek yüksek okul gayet tercih yapma hakına sahipsiniz ayşenur hanım

 36. caner |

  öncelikle herkese selam ben 2 yıllık tıbbı dökümasyon sekreterliğini okumak istiyum en az kaç puan almam lazım yardımcı olursanız sevinirim

 37. kafam karışık |

  herkeze selam.3yıllık lise mezunu olarak ciddi bi yardıma ihtiyacım var :( . öncelikle özel üniversiteye karşı oldugumdan 3 yıldır tercih yapmadım ailemde dışarı yollama taraftarı değildi 2 sene önce 2yıllık puanımla açıköğretimden sağlık kurumları işletmeciliği yazdım ve okumaktayım.bunu yazma sebebim özel bi hastanede işe başladıgım ve kariyerimi sağlık sektöründen yana yapacagım düşüncesiydi.şimdi ise o işten 1 senedr ayrıym ve avukatlık bürosunda çalışıyorum :) ama aklım sağlıkta ygs sınavına öylesine girdim barajı aşamam bile diodum ama olmuş bi durum 2yıllık tercih yapabilicem.düşüncem ya aöf den sağlıkla ilgili yada okudugum bölüme destek bi bölüm daha yazıp birlikte ilerletmek yada özel üniversiteden yana tercih yapmak.bu arada kpss sınavına girmeyide düşünüyorum.ne okuyup ne olacagım ve ne istediğimi hala BİLMİYORUMM :( beni anlayabilen arkadşlar yardımcı olabilr mi ? :(

 38. nilgün |

  merabalar. 4 yıllık anaokulu öğretmenliği için ne kadar puan almam lazım?Yardımcı olursanız çok seviniriz.Şimdiden teşekkürler…

 39. ozlemmm |

  bu sene bu sınav sistemi çk kafammızı karıştırdı geçen sene öss puanım 300 iken bu sene 276 aldım çk şaşırdım ama tek kusuru sınav sistemini değiştiren iş güzarlarda buluyorum :(((

 40. zeynep |

  caner eskı puan sıstemıne gore 270 dı ama yenı puan sıstemıne gore kac olur bılemem

 41. vahap |

  söz 296 puanım nereleri tercih edebilirim tsk

 42. özgür |

  Selam benim sorum şu:Ben açıköğretim fakültesinin sosyoloji(lisans) bölümüne okumak istiyorum.Bu bölüme girebilmem için YGS sınavını geçmiş olmam yeterli mi yoksa LYS ye de girmem mi lazım?

 43. ümran |

  slm ben sözelci oldugumdan daha dogrusu meslek lisesinde oldugumdan bu puanları aldım sizce iki yılık tercih ede bilirmiyim 146.803 142.854 ygs3 ve ygs4 bu puanlarda sizce yapa bilirmiyim iki yılı tercih bilgisi olan paylassın lütfen ??*******

 44. reyhan |

  açık öğretim okul öncesi öğretmenlik istiyom ygs girdim 180 üstünde puan aldım lys ye girmelimiym

 45. halil |

  BEN BU YIL İLK KEZ ÖSYM GİRDİM ALDIĞIM PUAN İSE 138 İKİNCİ SINAVA HALK KAZANAMDIM PEKİ 2 YILIĞA GEÇİŞ YAPABİLECEĞİM Mİ BUNU ÖĞRENMEK İSYORUM…

 46. elifsu |

  arkadaşlar ben sınavdan 214 aldım büro yönetimi ve sekreterlik istiyorum 2 yıllık bölüm gelirmiii lütfennn banaaaa yardımcı olunnn arkadşlarrr

 47. fatih |

  Ben ygs den 209 ygs1 den 204 te ygs2 den aldım. Anestezi bölümünü okumak istiyorum puanım yetiyor mu yetiyorsa nereleri tercih yapabilirim.
  ARDAHAN

 48. eda |

  142 puanla 2 yıllk acıköğretıme gırılıyor mu bır bılgınız varmı

 49. eda |

  ben sözel ögrencisiyim ygs3 270 ygs4 280 okul puanım 65 düz lise mezunuyum.

 50. eda |

  sizce iki yıllıga girebilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

 51. ebrar |

  sözel ögrencisiyim ygs3 269 ygs4 277 düz lise mezunuyum okul puanım 65 iki yıllık hangi bölümleri tercih edebilirim

 52. recep hasipek |

  ark dedi gibi 145 puan la barajı geçersiniz 180 puanlada ikinci sınava girme hakkını kazanırsınız 180 puandan üstün alırsanız 2 yıllık meslek yüksek okulunu tercih hakkına sahip olursunuz ha MESLEK LİSESİ ÖGRENCİZİ ERKEK ÖGRENCİLER İÇİN HAVA K. K MESLEK YÜKSEK OKULLARINA BAŞVURU YAPMALARINI ÖNERİRİM BAYANLARSA İİİ Bİ ÜNİVERSTEYİ KAZANAMAYACAK OLURSA BİLE MUTLAKA KENDİ 2 YILLIK BÖLÜMÜNE GİTSİN ….YÖK… YENİ PROTOKOLÜNDE ÇOK FAZLA DEŞİKLİK YAPTI ÖZELLİKLEDE MSLEK LİSESİNİN ASKERİYEYE YÖNLENMESİNİ SAGLADI VE DAHA NİCE YENİLİKLER… SORUSU OLAN KİŞİLER MSN VEYA FACEMİ EKLEYE BİLİR SORUSUNU MSJ OLARAK İLETE BİLİR BEN ENDÜSTRİ MELEK LİSESİ MOBİLYA ÖGRENCİSİYİM HV.K.K DÜŞÜNÜYORUM

 53. mahmut |

  sayısal mezunuyum açık öğretim kaç puanla tercih ediliyor

 54. pelin |

  merhaba arkaaşlar benim ygs ten altığım ham puan 209 DİPLOMATA NOTUM 64 TOPLAM 273 OLUYOR HALKLA İLİŞKİLER BÖLÜMÜNE YERLEŞEBİLİR MİYİM?

 55. zeynep |

  merhaba arkadaşlar ben bu sene ygs sınavına girdim okul öncesi ögretmenliğini istiyorum puanım ea1-170 acaba bana 4 yıllık açıköğretim gelirmi?? yada 2 yıllık açıköğretim gelirmi?? bana yardımcı olun şimdiden teşekkürler…

 56. elif |

  mrb ben kız meslek lisesi öğrencisiyim ygs de 209 yaptım diploma notumda 60 bölümüm çocuk gelişimi sizce 2yıllı biyere girebilirmiyim acil cvp verirseniz sevinirimmmm

 57. ömer |

  lys ve lgs hakkında bana yardım edebilecek bi arkadaş yok mu lys 3 246 iki yıllık veye açık öğretim vermek istiyorum…

 58. bjkli |

  zeynep açıköğretim 4 yıllık tercih edebilirsin tabi 140′ı geçmen her şekilde yeterli açıköğretim programlarıdan istedini tercih edebilirsin tamam mı.

 59. Harun |

  SLM ARKADAŞLAR.. BEN YGS1=325 YGS2=320 ALDIM OKUL PUANIM 70(0,8′Lİ) HERHANGİ BİR UNİVDE RADYOLOJİ VEYA ANESTİZİ OKUMAK İSTİYORUM ..DUZ LİSE MEZUNUYUM SİZCE GELİR Mİ Bİ YER… TŞK EDERİM …

 60. edagül |

  slm ben eda. meslek lisesi okul öncesi bölümü çıkışlıyım.geçen sene mezun oldum.ygs puanım 206 iki yıllık geliyomu yardımcı olursanaz sevinirim.veya sınavsız ğeçiş yapsam yerleşirmiyim.bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

 61. edagül |

  diploma puanum ise 80 yardımcı olursanız sevinirim

 62. burcu01 |

  ygs6 puanım 207 açıköğretim sosyoloji okumak istiyorum . bu puanla olurmu yardımcı olun lütfen

 63. srqqq |

  slm.bu sene sınava 7 ci girişim oldu:(.bu yılki sınav sistemden hiç bişi anlamadım.artık yerleşmek istıyorum.2004 kız meslek lisesi mezunuyum.ygs 3 puanım 185.diplama notum 3,55 acaba 2 yıllık gelirmi?kendi alanımdan.mutlaka cvp yazın lütfnn.

 64. DAMLa |

  halil….. sen 135 puanla 2 yillik tercih yapamasin cunku 2 yilligin puanai 145 şi gecmen gerekiyodu uzgunum:(

 65. DAMLa |

  ve ayrica allah hepimizin yardimcisi olsun hic kimse canini sıkmasin umarım hersey gonlunuzce olur………………………hepinize basarilar

 66. Almira |

  merhaba
  ben güzel sanatlar fakültesi resim bölümündeyim.fakat sağlıkla ilgili bölüm okumak istiyorum anestezi gibi…ham puanım 305 acaba ne olur nasıl olur olur mu? birinci sınıftayım puanım nekadar kırılır? aydınlatırsanız sevinirim

 67. demet |

  slm 3 yıl ara verdim lıseden sonra ve bu yıla sınava gırmek kısmet oldu meslek lısesı mezunuyum bolüm ea aldıgm puan ise ygs1 145,009 ygs2 143,549 ygs3 178,874 ygs4 169,930 ygs45 174,992 ygs6 163,309 aceba ben bu puanla bir yere yerlestırılme imkanım varmı kafamı cok meskul ediyor turizmle ilgilı bır bolüme yerlestırılırmıyım ve tercıhler ne zaman yapılıyor…yardım ederseniz mutlu olurum…..sımdıden tesekürler

 68. berkan akdağ |

  arkadaşlar lütfen ceaplayın ygs5 305 puan , ygs6 270 puan aldım
  ben bankacılık , muhasebe , işletme istiyorum sizce gelirmi ve hangisi baz alınıyo bu meslekler için… bi kısa bi yardım etseniz tahmini….

 69. serdar |

  slm ben 280 puan aldım 2 yıllık tercih edebirmiyim cvp bekliyom

 70. serdar |

  tıbbı dökümasyon taban puanlarını merak ediyom 2010

 71. selda |

  ben ygs5 356 ygs6 320 bankacılık işletme gelirmi

 72. eren |

  selam ben ygs 1den 340 aldım acıkögretim yazabilir miyim :D

 73. emrah |

  meslek lisesi mezunuyum ygs 1den 182 puan aldm dğer puanlar 200ün üstnde bu punla nereleri terch edebilirm şmdden tşk

 74. GAMZE |

  ygs3 319 ygs 4 322
  lys de kaç alırsam edebiyat gelir

 75. berna |

  bıktım bıktım ossnın adı lys oldu ben hala kazanamadım 4.e grcem hc bı umudum yok herseyden bezdım tm cyım ama sozelden gırcem bu sene puanım ne kadar duser bılmıorum surda hıcbıse kalmadı ezber yapmaktan mafoldum we tıksındım artık bı meslek lısesı okumadgma kopek gbı pısmanım benm yasımdakı arklarım ya hemsıre ya da ılgılı bolumlerde of of herkese basarılar…

 76. asli |

  meraba ygs1 den 273 puan aldım istanbulda 2 yıllık kalma ihtimalim varmı bilgisayar programcılığı, bankacılık yada grafikerlik bölümlerinden? cevap verirseniz çok sevinirim

 77. MERVE |

  artık bıktım ezber yapmaktan yaa resmen psıkolojım bozuldu artık olsun bıtsın su sınav :(

 78. sibel |

  selam ben kız meslek lisesi 2005 tekstil-konfeksiyon bölümü mezunuyum 140 puanı geçtim sağlık okumak istiyorum açıköğretim laborant ve veteriner sağlık yazabilir miyim?bölümümden ötürü açıköğretimde sadece işletme yazabilirsin diyorlar.şimdiden teşekkür ederim

 79. uğur islam |

  Benim sınava girme amacım meslekte yükselebilmek ve askerliği kısaltmam idi, artık örgün okuyup bir yandan da kurum değiştirme hesabı yapıyorum bölümüm eşit ağırlık 6 farklı puan türünden farklı puanlar aldım herhalde beni ilgilendşiren ygs3 ve ygs4 ollmalı .. Onlarda 250 civarında, yani ben bu puanla örgün bir üniversitede 2 yıllık önlisans okuyabilirmiyim acaba bu konuda bilgisi olan arkdaşlar lütfen bana mail atsın :) ugurlu_ugur_88@hotmail.com şimdiden teşekkür ederim

 80. kbr |

  ben duz lıse mezunuyum yanlız 2 yllık okul oncesı ogretmenlık ıstıyom ama bı bılgım yok ne yı nasıl yapacagım ıcın ne yapmam lazım

 81. naz |

  ben ccocuk gelısımı bolumu mezunuyum ygs3 265 aldm iki yıllık cock gelışimi nereyı tercıh edebılırm

 82. tuuba |

  meslek gelişim bolumu ogrencisiyim ygs 5 ten 322 aldım okul oncesı dort yıllık sansım warmıı lutfen cwp beklıyorum

 83. arif |

  ark.lar ben ygs 3ten::275 aldım adalet myo na girebilir miyim???

 84. KÜBRA |

  mrb bn ea dan mezun oldm ygs5 puanım 286. acaba bu puanla hangi bölüme gidebilirim????

 85. yagmur |

  ben duz lıse mezunuyum ygs1 puanım 283 lys den de barajı gectım ozel unıversteye gıdebılır mıyım matematık gbı bı bolume.(paralı kısım ıcın)

 86. mehmet |

  meslek lisesi mezunuyum ve teknik memurum.lgs puanım en yüksek olanı 153 MYO 2.öğretim teknik bölüm tercihim olabilir mi…veya AÖF de maaşımı etkiliyecek bölum varmı cevap verirsen sevininirim.

 87. erkan |

  slm ben bu sene mezun oldum ygs 5 den 227.759 aldım 4 yıllık böüm kazanmam için lys puanım kac olmalıı

 88. sultan |

  mrb ben sultan ygs puanım 273 iki yıllık okul oncesi veyada adalet yuksek okulunu dusunuyorum sızce gıdebılırmıyım lutfen yardımcı olun ıyı gunler…

 89. umut |

  arkadaslar özel unı ıcın sadece barajı gecıp paralı kısmına gıdılebılıo mu ? cevap verırsenız sevınırım.

 90. metin |

  selamun aleyküm arkadaşlar ben ygs den 304 aldım acaba iki yıllık tıbbı dokumantasyon gelirmi_?

 91. abuzer mulu |

  ben 2010 2011 öğretim yılında ygs sınavından yerleşmek istiyorum. istediğim bölüm tıbbi dökümanlar. hangi üniversitede old bilmiyorum kaç puanla yerleşiliyor bilmiyorum. beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim saygılar

 92. selman |

  benim ygs1 puanım 301 ygs2 puanım 289 ve lys1′de toplam 25 netim var (mat,geometri) lys 2′de toplam netim 10 (fizik,kimya biyoloji) ben barajı geçip 4 yıllık bölümleri tercih edebilirmiyim,yardımcı olursanız sevinirim

 93. asi |

  ben ygs3 254 puan aldım 4 yıllk bı ogretmanlık cografya yada sosyolojı ıstıorum lys sınavımda pek ıs acıcı degıl sozeller az ve sınava gırenlerın sayısı az bu bana bı alternetıf saglar mı acaba lutfen cevappp…

 94. nalan |

  arkadaşlar bu 2 yıllık ve 4 yıllın baraj puanını tam net olarak bilen varsa yardımcı olabilirmi lütfen..acill.

 95. ferhat |

  YGS1- 131,541
  YGS2-131,213
  YGS3 146,868
  YGS4 144,426
  YGS5 142,085
  YGS6 137,084
  BU PUANLARLA SOSYOLAJİ BÖLÜMÜNE TERCİH EDEBİLİRMİYİM SAYGILARIMLA…..iYİ GÜNLER

 96. ilknur |

  ygsden her 180 geçen 2 yıllık üniversiteye girmesi garanti mi ?

 97. RAVZA NUR |

  slm ygs 3 290 tıbbi dökümasyn we sekreterlik bölümünü istiyorum tutar mı? saygılarımla

 98. talip |

  300 puanla dört yıllık fakülte gelirmi normal biryer

 99. yasmin |

  SLM 2 YILLIK ÜNV. PUANLARI KAÇ ACEBA?

 100. merve |

  ben ygs 2 den 306 mf3 den de 322 puan aldım hemşirelik istiyorum nette bu yılki tahmini puanlar çok yüksek acaba girebilmem mümkün mü o bölüme

 101. tuba |

  ben ygs den 198 aldım lys den 200 aldım sizce hangı bolumlere gıdılebılır?yardımcı olursanız cok sevınırım tesekkurler…

 102. KADİR |

  ferhat akln sa dalgamı geçiyon…dilara sayısal puanla anestesi yazabilirsin tabiki…

 103. ben |

  şimdi asyacığım öncelikle bende aynı bölüm mezunuyum yani sağlık işletme üzüleceksin ama nahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh iş buluruz yok yani nayn bu bölüm boş sakın okumayın yada okuyun aç kalın ama asya tekrar sölüom nahhhhhhhhhhhhhhh iş buluruz:Ş) bye bye:)

 104. melike |

  arkadaşlar benin soracağım soruları sormuş ama hani cevappppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp………..

 105. faruk |

  selam iç mimarlık bölümüne hangi puan türünden giriliyor acaba benim tm1 237 tm2 249 tm3 265 yda 4 senelk kendi blmmden bi yerlere greblrmym acaba? şimdiden teşekkrler:)

 106. çiğdem |

  slm ben ygs5 ten 286 aldım.mustafa kemal üni.2 yıllık çocuk gelişimi 2. öğretim gelir mi lütfen cevap gnderin veya bu puanla m.kemal üni. hangi bölüme yerleşe bilirim.tşk.

 107. melek |

  slm arkadaşlar ya ben ygs de 210 puan aldm bu puanla 2yıllk sağlık ile ilgili bir yer gelir mi?
  bana yardmcı olun ya yeni sistemden birsy anlamadım tsk edrm şimdiden

 108. melek |

  harun ewt sana geliyor simdiden bol kazançlar

 109. fadime |

  nalancım galiba sen açıkta kalcan busene ama üzülmee sakın benim seningibi çok arkadaaşım var bence sen bilg başında zaman harcama dikiş nakış kursuna filan git..yalnış anlama sakın senin iliin için söyledim güzelim.

 110. can |

  bu sitede sanki kendi kendimize konuşuyoruz sorularımızı kimse cvplamıyoki :) sap gibi kendimiz konuşp kendimiz dinliyoruz

 111. σ вιя üηινєяѕιтєℓι |

  sevgili ilknur arkdaşım o senin girmek istedigin bölüme bağlı geçen yıl bi çok üniversite 2 yıllık kontenjanını dolduramadı su ürünleri, pazarlama gibi bölümlere gitmek istersen belki yeterli olabilir ama yerel yönetimler adalet bilgisayar prog.gibi bölümlere 180 le girilebilecegini sanmam

 112. isimsiz |

  ben lys ye TS2 den girdim 280 aldım bo puanla 4 yılıık bir uniye gidebilme şansım war mı warsa hangi üni lere gidebilirim ????

 113. soner |

  lys den 310 aldım nerelerı tercıh yaparım 4 yıllık ünuversiteye gırebılırmıyım

 114. tanem |

  ben ygs3 den 287 aldım acaba 2 yıılık diş teknisyenliği yazabilirmiyimmmm lüftenn hemnn cvp verinnnnn

 115. bünyamin |

  kaç bin 4 yıllık ögrenci alınacak…

 116. amedli |

  ben lys sınavından sözel 313 eşit ağırlık 305 sayısal 288 yabancı dil 307aldım nereleri ve hangi bölümü tercih edebilirim teşekkürler

 117. fırat |

  ygs den 306 299 ve genelde hepsınden 250 ustu aldım bu puanlarla acaba 2 yıllık bı unıversıte okuyabılırmıyım? ege bolgesı ve trakya ıstıorum acba olurmu?

 118. esma |

  merabalar ben ygs5 ten 267,277 ygs6 tan 252,241 aldım nereler olabilr acaba?güzel biyereyerleşme imkanım varmı imamhatip mezunuyum ben…..lysden ise TM1 222,511 TM3 234,575 PUAN ALDIM BİRAZ TEREDDÜTLÜYM güzel biyere yerleşemem die ama bana bi fikir verebeblrseniz sevinrim ne yapmam gerekir bu durmda şimdiden teşekkürler……ama lysden tercih yapmak istiyorum……

 119. emrah yıldırım |

  arkadaşlar ben sınava hiç girmedim açık öğretime iki yıllık hakkımı kullanamıyomuyum ?

 120. gizem |

  mrb ben sayıcalcıyım 450 puan aldım çok telaşlıym acaba 2 yıllıklar tutarmı acıkta kalmaktan çok korkuyorumda beni bilgilendirrimisiniz lütfenn :S

 121. muhittin |

  ygs den 240 aldım okul puanım 55 manısa celal bayar lısesını gıdebılırmıyım buro yönetımı ve sekreterlık bolumunu izmir e gıtme şans ım varmı cvp verırsenız sevınırım şimdıkden teşekurler (2 yıllık)

 122. şükrü |

  ben ygs den 290 puan aldım ilahiyat önlisans a gidecegim

 123. sinan |

  ARKDAŞLAR SATEN BU SENE 700 BİN KİŞİ VAR LYS’E GIREN,İLK 300 BİN 4 YILLIK GERİYE KALAN 2 YILLIK VE ACIKÖGRETIM BU SENE GELIR 2 YILLIKLAR

 124. eren |

  evet garantii

 125. petek |

  slm ben petek ben iki yıllık sağlık kurumları işletmeciliğinde okuyorum ikinci sınıftayım ve mezun olur olmaz devlet hastanesinde çalışma imkanım var ben kız kardeşimide bu sene bu bölüme yazdıracağım ve oradaki arkadaşlara kardeşlere sesleniyorum bu bölümü kesinlikle tercih edin okuyun ve mezun olur olmaz işe başlıyorsunuz…ayrıca maaşıda iyi 1650 tl…ben bu sene mezun oldum ve bayramdan sonra işe başlıyorum şimdiden hepimizi bu bölüme çağırıyorum…2 yıllıklar içerisinde adam akıllı tek bölümm..ADAM AKILLI TEK BÖLÜM…

 126. petek |

  BU ARADA BİR SORUUZ OLURSA BANA ULAŞA BİLİRSİNİZ..

 127. ahmet elarslan |

  wallahi kardeş gidemessinn

 128. serkan |

  2 yılık okulların puanlarını neden yazmamışlar.bır acıklama istıyorum

 129. emeel |

  meslek lisesi mezunuyum ygs puanım 282 lys puanım 259…ama anlayamadığım bişey war lys3 den grdim sınawa eşit ağırlık mı oluo sözel mi sayısal mı ?? lutfen bni bilglendrn bu konuda…

 130. emeel |

  we hmgi bölümlre grebilrm 2 yıllk .. msela anestezi gelrmi .. bölümüm elktronik-elektrikti..

 131. ukay |

  iki yıllık isteyen arkdaşlara mimari retorasyon bölümünü öneririm ea-1 le alıo ama söz -1 lede alındıqını qördüm. muğla-sakarya-balıkesır-ıstanbul we bı ıkı şehırde dha war hatırlayamadım şmdı 250- 245- 230- 220 şerıne qöre puanları deqısıyo ama puanlar bunlar. çok fzla deıl ama qlecek vaad eden bı bölüm. hdı eyw

 132. ukay |

  bu arada ferhat o puanlarla ancak seneye bı kez dha qırersın öss ye xD

 133. tugba |

  arkdslar ygs 3 puanım 292 lys sıralamm 90 bın ts 2 puanım 362 adalet ıstıorum olur mu gıdebılır mııım bı cevap yazın tercıhlere az kaldı lutfen yardımcı olun ya tesekkurler şimdıden

 134. serap |

  mrb .. ben çok programlı meslek lisesi bilgisayar mezunuyum..ygs de 195 puan yaptm.diploma notum 077.16 orta öğretm başarı puanım 369 aobp say 387 2 yıllık üniv. terch yapmak istiyorm nereleri yapabilirm..lütfen yardımcı olursanız sewinirim..kafam çok karışık..kilitlendim resmen…

 135. dygu |

  merhabalar;Anadolu üni de 2 yıllık adalet meslek yüksek okulu var burası için hangi puan türünden kaç puan alama gerekiyor?;Bilgilendirir misiniz

 136. taner |

  slm ben taner hocamm ben lysden 273 aldım okul puanı ile 350 oluyo acaba ben varsa hangi 4 yıllık bölümleri ve hangi 2 yıllık bölümleri tercih ederimm lütfen cvpp

 137. tuğce |

  mrb
  ygs1-247,764
  ygs2-235,541
  ygs4-285,416
  ygs5-304,789
  ygs6-288,520
  tm3-261,508 bu puanlarla 2 yıllık bi devlet üni.girebilirmiyim tm ciyim turizm,denizcilik istiyorum girebilecegim üni nin adını ve bölümü yazabilirmisiniz lütfen cevap yazın..

 138. suare |

  hayır ilknur sadece tercih yapmaya hak kazanıosn sıralamana bakıp öle yerleştırme oluyor

 139. semra |

  y-ts2 313 …y-ts1 294…y-ts3264 aldım acaba 4 yıllık yada2 yıllık fakülte gelir mi.

 140. aysel |

  slm ben ygs4 199 puan aldım baa 2yıllık tıbbi dökümütasyon gelebilirmi acaba lys puanım 303 tür başka ne gelebilir yardımcı olursanız sevinirim

 141. cansu |

  arkadaşlar puanım ts-1 345 sizce 4 yılllık yerleşme şansım varmı 103 bin sıralamam lütfen biri aydınlatırsa sevinirim lütfen

 142. Erdem |

  S.a :) ygs1 296 puanım war 4 yıl olmuyor ama bana tavsıye edebılecegınız 2 yıllıklar nerelerı? Meslek Lisesi Bilgisayar Bölumu Çıkıslıyım.

 143. esra |

  ben 2 yıılık tercıh yapıcam ama sıralama yok puan yok bırı bana yardımcı olursa sevırırım

 144. Can |

  slm arkadaslar ben 4 yıllık bir yere yerlesmek istiyorum yer mekan farketmez puanlarım ise; lysden ygs1-233 ygs2-222 ygs4-288 ygs5-282 ygs6-261
  TM1-239 TM2-248 TM3-258 TS1-276 TS2-282

 145. y.gul |

  arkadslar
  TM-1 186,170 0652284 Y-TM-1 241,247 0565495 230,231 0619483 — —
  TM-2 192,288 0642326 Y-TM-2 247,365 0559285 236,349 0613053 — —
  TM-3 199,906 0621564 Y-TM-3 254,983 0542248 243,967 0597002 — —
  TS-1 224,866 0347172 Y-TS-1 280,238 0268418 269,164 0337193 — —
  TS-2 228,886 0407953 Y-TS-2 284,258 0311776 273,184 0392434 — bn gaziantepte hangi yelerı yazablrm tmcıyım sozelden yapsam nereler
  glr—

 146. Gizem |

  merhaba benim ygs puanım 264 lys puanım ise tm_3 284 2yıllık nerelere gidebilirim bilginiz varsa lütfen yardımcı olurmusunuz? şimdiden çok teşekkürler.

 147. NESLİHAN |

  daha sınava yeni girecem hemsirelık istiyom inşallah kazanırm arkadaşların hepsine başarılar dilerim……………………………………………………………………………………………….kaZANICAMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM…………………………………………………………………………………………………………………………………..

 148. eda |

  herkesin sorunu aynı ama ne yazık ki bi c€vap yok ortada n€ biçim sist€mdir anlamadım gitti b€nd€ 2 yıllıklara bakıyorum artık alan dışı t€rcih yapacağım 269 oluyo puanım alan dışı ygs2 d€n sağlık n€ olursa yazacağım inş. gelir bi yer lanet olsun yaaaaa

 149. zuhal |

  saglik kurumu derken EA mi alıyor nerelerde bu bölüm petek bana acele cvp gönder

 150. melisa |

  ygs3 297 ygs4 284 bu puanla hangi bölümlere girebilirim ltfn yrdm edin

 151. fatma |

  mrb.. meslek lisesi mezunuyum ygs1 182 okul puanı 55 2 yıllık basın yayın , bilg. programlama bölümne, yada baska bi bölüme yerlesebilirmiyim ltfen cvp :((

 152. üniversiteli |

  arkadaşlar anlıyorum telalşşınızı ama inanın siz bulabilirsiniz ancak aradığınız cvpları öğretmenlerinize danışın kitapçıkları çok dikkatli okuyun internetten gelen bilgiler yanlış olabiliyoo ALLAH yardımcınız olsun….

 153. ay_sa |

  arkadaşlar hangi bölüm olursanız olun 140 geçen dört yıllık ve iki yıllık açıköğretiim programı yazabiliyor ve çıkıyor kesin istediğiniz bölümden sıralayarak tercihlerinizi yapın allah yardımcınız olsun

 154. seedaaa |

  benim ygs6 ve ygs5 puanlarımda 294 ve 312 4 yıllık yada 2 yıllık nereleri yazabilirim lütfen tyardımcı olur musunuz?

 155. Şerife |

  merhaba benim puanım 139 ben 1-2 puan daha alsaydım 2 yıllık oluyordu neden 2 puan daha olmadı sizlere soruyorum şimdi çok üzüldüm anlatamam yani çok istiyordum olmadı. 140 mış baraj daha yeni farkettim.

 156. fadik kandıllı |

  ben acıkogretım lısesi sosyal bılimler mezunuyum.ossden kac puan almam gerekıyo bırde hangı bolumlerısecebılırım bılen lutfen cevap yazsn nooooooolurrrrr

 157. ayşegül |

  petek | Temmuz 22nd, 2010 at 03:20
  slm ben petek ben iki yıllık sağlık kurumları işletmeciliğinde okuyorum ikinci sınıftayım ve mezun olur olmaz devlet hastanesinde çalışma imkanım var ben kız kardeşimide bu sene bu bölüme yazdıracağım ve oradaki arkadaşlara kardeşlere sesleniyorum bu bölümü kesinlikle tercih edin okuyun ve mezun olur olmaz işe başlıyorsunuz…ayrıca maaşıda iyi 1650 tl…ben bu sene mezun oldum ve bayramdan sonra işe başlıyorum şimdiden hepimizi bu bölüme çağırıyorum…2 yıllıklar içerisinde adam akıllı tek bölümm..ADAM AKILLI TEK BÖLÜM…

  merhaba petek sana nasıl ulaşacağım bilmiyorum ama:) bu yıl sansıma banada bu bolum cıktı ben arastırmalarıma gore ne bır kpssden ataması oldugunu nede ıs ımkanları oldugunu ogrendım sımdı ılk defa senden boyle bırsey duyunca cok sasırdım sen nerden ogrendın bılgıyı benı ve bu bolumu dusunen arkadasları aydınlatırsan cok memnun olurum tesekkurler

 158. azra |

  nedir bu lanet olası sınavlardan cektiğim ya .kafamı sınavlarla bozdum psikolojim bozuldu.tercih yeptım 20 tane 4 yıllık yazdım 10 tane 2 yıllık yazdım çıkan şey yükseköğretime yerleşemedi. bu kadar kolaymı ya .. 350 puan aldım 2 yıllık tutmuo bu nasıl iştir ..yada ben nerde hata yaptım..herşey neden bu kadar zor

 159. nelly |

  mrb petek sen hangi lise mezunsn saglık meslek mi

 160. osman |

  slm bişe sormak istiyorum. düz lise ve tm bölümü mezunuyum. 4. tercih bölümünden tercih yapabiliyorum. yani 2 yıllık adalet bölümü için taban puanı varmı? varsa kac? bilen varmı? y-ygs 4 den 267.372 puan aldım. 2. tercih tarihlerinde tercih yapabilirmiyim? bilgi verbilen olursa cok memnun oluRum…2 yıllık adalet istiyorum.puanım 267.

 161. sefa |

  merhaba geclık bn 16 yasımdayım 2 yıllık unıversıtelerın neler oldugunu bılmıyorum lutfen bana yardım edın

 162. nur |

  arkadaşlar benm puanım 269 ygs3 adalet stıyorum ankara ama klavuzda hiç yazmıyo puanlr neye gre yapıcaz

 163. nur |

  ayrıca bnm ygs3 269 yazıyo okul puanıda eklencekmii acaba 58 okuldan geliyo acil cvp

 164. nur |

  cvp bekliıyorum ek yerleştırmeler için

 165. ali |

  ya acaba 2011deki össde bu sene yüzde 13etkileyen okul puanı biraz daha düşermi bölebiaçıklama duydunuzmu???

 166. nanik |

  demet akalın canta sarksı cokkk guzel ossde cıkarmııı sarkılarr

 167. nanik |

  lise 4 ogrencısıyımmm muzık sorularıda olsunnn cıksın lutfen

 168. SAKARYALI-54 |

  YA SİZ HEPİNİZ KAFAYIMI YEDİNİZ.SINAVA GİRİYOSUNUZ DAHA TERCİHİNİZDE KARARSISSINIZ.BENCE KENDİ ÇEVRENİZDE ARAŞTIRIP ONA GÖRE SEÇMİNİZİ YAPMANIZ DAHA İYİ OLUR.İLERİDE PİŞMAN OLACAĞINIZ İŞLER YAPMAYIN.

 169. SAKARYALI-54 |

  ÜLKEMİZDE ENÇOK LAZIM OLAN VE EN AZ MEZUN OLUNAN MESLEK HANGİSİYSE İLK TERCİHİNİZ O MESLEKTEN YANA OLSUN.ÇÜNKÜ İŞ BULMAK SİZİN İÇİN DAHA KOLAY OLUR.BİR MESLİĞİN MEZUNU NE KADAR ÇOKSA SİZDE O KADAR AÇIKTA KALMIŞSINIZ DEMEKTİR.SONUÇTA ÜNİVERSİTEYİ İYİ BİR İŞ BULMAK İÇİN OKUYORSUNUZ.

 170. cicek |

  MRB ARKADASLAR BEN MESLEK LISESI MEZUNUYUM 2YIL MYO OKUMAK ISTIYORUM AMA BUNU ACIK OGRETIM OLARAK OKUYABILIRMİYİM MESLEK LISESININ SINAVSIZ GECIS HAKKINDAN YARARLANIP 2 YIL ACIKOGRETIM OKUNABILIYORMU ARASTIRDIM AMA BISEY OGRENEMEDIM BILENLER VARSA CVP YAZARSA SEVINIRIM2

 171. tayfun |

  yha bn bu sne yeni grcm ygs ye ama çok ümitszm yha tcrt mslk lisesi okuorum ama kaznmıcam die çok korkuym muhasbe bölümü dört yıllk üni. pnları kaç acaba bieln varmı yha

 172. sheLdaa |

  mRb.bn düzLise son sınıftayim bu sene iLk defa qiRcem snawa.bankacıLık okumak istioRm puanLaRım 250-290 LaRda. bankacıLıqın 2 yıLLıqıda vaR dioRLaR.eqeR vaRsa puanLaR nasıL ve neReLeRde.?? aciL yaRdm edebiLiRmsniz???

 173. gülümser |

  SLM ben TM öğrencisiyim halkla ilişkiler bölümü kazanmayı çok istiyorum ama ayrıntılı bilgiye ihtiyacım var bana yardımcı olun lütfen…

 174. tarkan |

  ne hakkında bilgi istiyon gülümser bana faceden ulaş yardım edeyim tamam

 175. :S |

  okul puanı neye göre ve en az ve en çok kaç veriyor bi blgisi olan var mı ???

 176. gül |

  okuldan puan en az 50 en fazle 70 çivarı geliyo galiba

 177. gamze |

  slm ben meslek lisesi öğrencisiyim.. 4 yıllık kendi alanımda biyer istiyorum ve aynı zamanda özel yetenek sınavı ile öğrenci alımı yapıyorlar ygs sınvı bizim için ne kadar önemli?? teşekkür ederim…

 178. gökhan |

  ygs 1 147 ygs 2 143 ygs3 172 ygs 4 173 ygs 5 166 ygs 6 156 sizce 2 yıllık okullarda birazda olsa avantajım olurmu ki bilgisi olan varsa yardım edebilirmi teşekkür ederim şimdiden

 179. serhat |

  ben bu yıl çok kötüyüm seneye inşllah daah iiiii çekerim
  ygs=1=310
  ygs=2=290
  ygs=3=380
  ygs=4=410
  ygs=5=320
  ygs=6=340

 180. apo |

  arkadalar ben bu yıl çok kötüyüm ama yinede sizinle notlarımı paylaşayım
  ygs1:399
  ygs2:407
  ygs3:440
  ygs4:490
  ygs5:405
  ygs6:421

 181. ben |

  ygs1:501

 182. buşraaa |

  ben sınava girmedim. acaba 4 yıllık kazanabilir miyim. teşekkürler. :D

 183. tülün |

  ben ygs5ten barajı geçtim ve özel ünvirste okul öncesi ögretmnligi yazman istiyorum acaba gelme olasılıgı nedir….

 184. merve |

  ben ygs den 240 aldım acıkögretım edebıyata yerlesebılırmıyım acaba??????????

 185. merve |

  okul puanımda eklennce 320 oluo

 186. xD |

  ygs3=284 ygs4=279 sözel ögrencisiyim…2 yıllık radyo televizyon olurmu? Olursa nereler olur?????

 187. iLkay |

  sLm ben mesLek okLu öğrencsym ygs puanm 229 acaba 2 yıllık haLkla ilşkiLer bölmne gdbLR MYM ? LYS2ye girmm gerekymu ? kaç puan aLmam gerekyo ? cvp geLr inş ..

 188. zen |

  TS2 PUANIMLA YGS2 DEN ALANDIŞI TERCİH YAPABİLİRMİYİM

 189. serkan |

  slm ben meslek lısesı mezunuyum ben bu senekı ygs puanından alan ıcı 129 puan aldım bu puanla ıkı yıllıga gıdılebılırmı?

CommentYorum