Pırlanta, Tektaş, Yüzük


2009 SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİNİN OY ORANI NE OLUR?

Yazar bot

Her türlü güncel ve genel bilgi destegi.com

2009 SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİNİN OY ORANI NE OLUR?

İşte AK Parti’nin alacağı en düşük oy
Gazeteport’ta yazan Rauf Atilla Polat son dönemdeki gelişmeleri inceledi ve 2009 seçimlerinin sonucunu yazdı. İşte partilerin maximum ve minimum oy oranları…

CHP’nin son seçimde aldığı oy % 20,84.

Olmaz da, diyelim ki oldu CHP önümüzdeki seçimde oylarını artırdı. Bütün sol’u toplayıp, AKP’ye giden sol oyları da geri aldığımız zaman CHP’nin alabileceği maksimum oy oranı 26,7% oluyor.

Bu hesaplamayı yaparken CHP’ye oy verebilecek olan EMEP-İP-TKP-ÖDP-HYP-GP gibi sol çizgiye yakın tüm partilerin oylarını alıyoruz. Bir de 2007 seçimlerinde her evden 3 kişi CHP’ye, 1 kişi’de MHP’ye versin diye yapılan bir çalışma sonucunda MHP’ye giden 3% lük oyu da alırsak olabilecek oy 26,7 çıkıyor.

MHP’nin ise son seçimde aldığı oy %14,26.

MHP’nin almış olduğu oyların %3’nün yukarıda da söylediğimiz gibi sol taraftan aldı. Zaten, MHP’nin genellikle çok oy aldığı şehirlerde, bir önceki seçimde CHP’nin daha fazla oy almış olduğunu da görmek mümkün.

MHP’nin sol kesimden aldığı %3 lük oyu CHP’ye geriye verince kalan oyu %11,26’ya düşüyor. Büyük bir ihtimalle de son seçimde MHP’ye oy veren sol kesim bir daha asla onlara vermeyecektir.

Son anketlerde MHP’nin oylarının arttığı gözüküyor. Bu doğrudur. MHP Cumhurbaşkanlığı seçimindeki politikası ve son başörtüsü atağından sonra AKP’nin oylarından kendi hanesine belli bir oy geçirdi.

Önümüzdeki seçimde bu oran ne kadar olabilir?

Öncelikle şunu belirtelim; MHP en kötü zamanında bile aldığı oy -2001 krizi sonrası – %8,35. Bu aldığı oy MHP’nin kemikleşmiş, ne olursa olsun Türkiye’nin en kötü partisi de olsa MHP’den asla vazgeçmeyecek ve ölene kadar da bu partiye oy verecek kesimdir. Bu kesime 2001 sonrası 18 yaşını geçip oy hakkı kazanmış Ülkücü gençliği de katarsak, MHP’nin kemikleşmiş oyunu yüzde 11’lere çıkarıyor. Bu oy MHP’nin hiçbir tarafa kaymayacak, kadrolu oylarıdır.

MHP’nin maksimum oyunu hesaplamaya gelince; MHP’ye hangi partiden oy kayar diye düşündüğümüzde, ilk planda akla gelen parti DP. Bu parti son seçimde % 5 oy almıştı. MHP’ye kayacak oy en fazla yüzde 1 olacaktır. Çünkü DP’nin de kemik olan yüzde 4’lük bir kitlesi var ve hiçbir tarafa da kayacağa benzemiyor. Bunu bütün seçimlerde görebiliyoruz.

MHP’ye kitlesi yakın olan AKP ve DP dışında ise başka parti yok. DP’den yüzde 1 gelince MHP’nin oyu yüzde 12 oluyor. AKP’den MHP’ye ne kadar oy geçebilir meselesine geldiğimiz zaman da şu sonucu görüyoruz.

MHP’nin 2001’den önceki seçimde aldığı maksimum oy %18. Demek ki şuan da AKP içinde olup MHP’ye oy verebilecek % 8’lik bir kesim var. Eğer o oylar MHP’ye geçerse alabileceği maksimim oy da%19 oluyor.

CHP 26%, MHP 19%, DTP kapatılmaz ise oyunu %6’ya çıkarma ihtimali olabilir. Yine son seçime göre AKP dışındaki diğer partilerin alabileceği oy toplamı da yüzde 8-9 dolaylarında.

CHP+MHP+DTP+DİĞERLERİ=%60 oluyor. Geriye kalan toplam oy % 40’tır. Bu oyların yüzde 2’si geçersiz sayılmış olsa, kalan toplam oy %38 oluyor.

% 38 de AKP’yi yine iktidar yapıyor. Bu çerçeveden baktığımızda AKP’nin en kötü ihtimalle alabileceği oyu göstermeye çalıştım.

AKP’nin alabileceği maksimum oya gelince çok kolay bir hesapla bunu da görmek mümkün.

CHP’nin oyunu sabit tutup hiçbir tarafa oynatmayalım. AKP’den alıp MHP’ye verdiğimiz yüzde 8’lik oyu geri verelim. Yine DTP’nin % 5 olan oyunu kaybettiğini düşünelim, bu partinin kemik oyu girdiği bütün seçimlerde % 5-6 dolaylarında, yani bu oylar hiçbir tarafa kaymaz. Biz yine de bir tahminde bulunarak DTP’den % 3 alıp AKP’ye verelim. DP’den AKP’ye %2 verelim. Hatta %4 verelim. Saadet Partisinin de % 2 olan oyunun % 1’ini alalım. Sol’da olup yüzde 2’nin altında olan partilerden de yüzde 1 alalım. Geçersiz saydığımız yüzde 2’lik oyu da yüzde 1’e indirelim.

Bütün bu oyların toplamında AKP’nin alabileceği maksimum oy oranı % 56 oluyor. Yani AKP’nin önde gelenlerinin söylediği yüzde 70 oyu alması imkânsız gibi gözüküyor.

Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir şey var. Kapatma davasını açanlar bu ihtimalleri düşündüler mi bilemiyorum ama görünen o ki AKP kapansa da, kapanmasa da alabileceği en kötü oy % 38 civarlarında yani tek başına iktidar olması uzak gözükmüyor. Nitekim medyaya yansıyan son iki ankette de bunu görüyoruz.

Türkiye 2008 yılını kayıp bir yıl olarak geçiriyor ve 2009’ a kadar da geçireceğe benziyor.

Bütün bu yaşananların ardından yine AKP’nin tek başına iktidar olması durumunda, açılan bu kapatma davası Türkiye’ye hiçbir şey kazandırmayacak aksine karizmasını çizdiği gibi bir de demokrasiye büyük bir darbe indirmiş olacaktır.

Yani AKP’yi kapatmak isteyenler, yapılacak olan bir seçimde AKP’nin daha da güçle gelmesine zemin hazırlayabilir ve yapmak istediklerinin tam tersiyle de karşılaşabilirler. Yapılması gereken hareket ülkeye en az zararı verecek ve iki tarafı da memnun edecek olan bir karardır.

Bu yazı toplamda 5591, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

Share

Okuyucu Yorumları

 1. yusuf |

  slm
  nasıslıniz
  iyimisıminiz
  narbe camim aşkım

 2. yusuf |

  slm

 3. çiğdem |

  akp nin allah belasını versin şerefsiz. ya bu insanlar ne kaaaa salak hala bu beş para etmez patriye oy veriyo HEEEYYYYY MİLLEEEETTTT UYANINN YAAA ARTIK DONUMUZA KAAAAA SOYDULAR HABERİNİZZZ YOK YADA VARDA BEYAZ EŞYAYLA UNUTMAYAMI ÇALIŞIYORSUNUZZZZZZZZ

 4. Murat Sağtürk |

  Kimsenin iktidar falan olduğu yoook. Bu sadece yerel seçimler. Her şeyi incelemişsin ama gaza gelmenin önüne geçememişsin. Yerel seçimlerde belediye başkanı seçilir. Ama HAMDOLSUN belediye başkanalrı adaylarından başka herkes konuştu. Sonuç CANIM TÜRKİYEM İÇİN HAYIRLI OLSUN. Sahtekarlar hangi partiden olursa olsun bir gün milletin tokatını tadacaklardır.

CommentYorum