Pırlanta, Tektaş, Yüzük


Troid Hamileliği Engeller mi ?

Yazar Swan

Her türlü güncel ve genel bilgi destegi.com

Kadınlarda tiroid bezlerine ilişkin hastalıklar hamileliği engeller mi ?Tiroid bezinin fonksiyonel hastalıkları hipertiroidi (tiroid bezinin aşırı çalışması) ve hipotiroidi (tiroid bezinin yavaş çalışması) olarak ikiye ayrılıyor. Tiroid bezinin yapısal kusurları da var.

Eğer tiroid bezinin boyutları artmışsa bu duruma guatr deniliyor. Tiroid bezinin yapısı bozulmadan genel olarak hacmi atmış ise düffüz guatr, nodüller oluşturarak yapısı değişmiş ise nodüler guatr olarak isimlendiriliyor.

Tiroid bezinin az çalışması kadının hamile kalmasını zorlaştırırken, çok çalışması da erken doğum ve düşüklere neden oluyor. Acıbadem Sağlık Grubu, International Hospital Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ender Arıkan, bezin az çalışması durumunda ilk üç ayda sorunun giderilmesi gerektiğini söyledi.

Bebekte Zeka ve Gelişme Sorunları Ortaya Çıkıyor

Kadınlarda tiroid bezinin az çalışması, hamile kalamamanın dışında önemli sorunlara neden oluyor. Eğer kadın hamile kalmasına rağmen, tiroid bezinin az çalıştığını bilmiyorsa ve sorun ilk üç ayda giderilmemişse, bebekte zeka ve gelişme sorunları ortaya çıkıyor.

İlk üç ayda bebeğin tiroid bezleri gelişmediği için anne karnında büyümesini sağlayan ve annesinden alacağını tiroid hormonlarına ihtiyaç duyuyor. Buna rağmen bebeğe ihtiyacından daha az tiroid hormonu geçebiliyor.

Anne tiroid bezinin az çalışmadığını bilmeyince de bebekte sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle, bebek yapmayı planlayan kadınlara mutlaka tiroid bezinin durumunu gösteren testler yapılmasını öneren Doç. Dr. Ender Arıkan, “Durumun önceden bilinmesi önlem alınmasını sağlar. Üç aydan sonra bunu öğrendiğimizde bebek için geç kalmış olabiliriz” dedi.

Çok Çalışınca Erken Doğum ve Düşük Oluyor

Tiroid bezinin çok çalışması (Hipertiroidi) halinde kadının hamile kalmasında problem çıkmıyor. Ama erken doğum ve düşükler görülüyor. Burada sorun iyot eksikliğinden ve oto immün tiroid hastalıklarından (tiroid fonksiyonlarını bozmamış ama bozmaya aday hastalıklar) kaynaklanıyor.

Annelerde oto immün hastalıklardan biri olan Haşimoto’nun bulunması halinde hamileliğin mümkün olduğuna değinen Doç. Arıkan, şunları söyledi: “Haşimotoda hafif doz tiroid hormonu verilerek düşük yapması sağlanıyor ancak hamileliğin sürmesinde genel anlamda sakınca bulunmuyor.

Eğer hasta iyot eksikliği olan bir yerde yaşıyorsa, iyot eksikliğinde hem annenin tiroid bezi fonksiyonları bozuluyor, hem de bebeğin gelişiminde aksamalar oluyor. İleri derecede zeka geriliği oluyor. Günlük iyot ihtiyacı da normalde 150 mikrogram ise annede 200 mikrograma kadar yükseliyor, bu açıdan destek olunması gerekiyor. Annenin mutlaka iyot alması gerekiyor.”

Hamilelikte İlaç Dozunu Doktor Ayarlamalı

Tiroid bezinin az veya çok çalışmasının dışında bir de, nodüler guatr sorunu var. Bu nodüller hamilelikte kalabiliyor, hamile kalınmasında da bir sakınca yok.

Biraz büyüse de tedavi gerekmeyebiliyor. Ancak kişide tiroid kanseri varsa ve hamilelikte anlaşıldıysa, ameliyat hamilelik sonuna kadar bekletiliyor.

Doğumdan sonra anne ameliyat olabilir. Hamilelikte tiroid bezinin çok çalışması halinde üç üyda bir bulantı ve kusmalar meydana geliyor. Kandaki TSH değeri düşüyor, T3 ve T4 hormonlarının oranı yükseliyor. Bu durumda hastaya ilaç verilmesi gerekiyor. Eğer sorun hamileliğin ilk 3 ayında düzelmezse, ikinci 3 aylık dönemde ameliyat olabiliyorlar.

Doğumdan sonra sorunun artacağına değinen Doç. Arıkan, “Hamilelikte bağışıklık sistemi baskılanır. Doğumla birlikte bu baskı ortadan kalkınca, doğum olur olmaz bağışıklık sisteminin cevabı başlar. Hamilelik ve hamilelik sonrasındaki ilaç dozları bu nedenle önemli bir konu.

Bu dozları doktor gözetiminde ayarlamak gerekiyor” diyor. Doğum olunca ilaca ihtiyaç azalıyor, ama bu dozlarda devam edilirse gereksiz ilaç kullanımına bağlı olarak tiroid bezi çok çalışıyor. Bu nedenle dozların doktor tarafından gelişmelere göre ayarlanması hayati önem taşıyor.

Bu yazı toplamda 17064, bugün ise 1 kez görüntülenmiş

Share

Okuyucu Yorumları

 1. SEVİL SAZAK |

  MERHABA BEN 4,5 AYLIK HAMİLEYİM VE TİROİD TEDAVİSİ GÖRÜYORUM AMELİYAT OLDUM 4 YIL ÖNCE .RADYOAKTİF İYOT TEDAVİSİ DE GÖRDÜM .HAMİLELİĞİMİ DOKTORUMA DANIŞARAK PLANLADIM .HAMİLELİK ÖNCESİ HORMON TESTLERİM NORMAL ÇIKTI HERŞEYİM NORMALDİ FAKAT ŞİMDİKİ TEST SONUÇLARIM TSH:53.31 T4:0.43 T3:2.15 .KIRKBEŞ GÜN ÖNCEKİ TEST SONUÇLARIMDA TSH:21.91 T4:0.68 T3:1.96 BÖYLE İLACIMIN DOZU TEKRAR DEĞİŞTİRİLDİ BU DURUM BEBEĞİME ZARAR VERİRMİ DOKTOR KONTROLÜNDEYİM FAKAT GİNEDE KORKUYORUM

 2. Swan |

  Troid hamile kalmaya engel olmasada,hamilelik sürecinde bebek vve anne üzerinde olumsuzluklara yol açabiliyor. bu nedenle kontrol altında bir gebelik geçirilmesi gerekmektedir.kullanılan ilaçlar doktorlar tarfından en iyi şekilde ayarlanmaktadır, umarım sağlıklı bir bebeğe kavuşursun ve doğumdan sonra da,guatırla ilgili tedavini mutlaka yaptırırsın.
  sağlıklı günler…

 3. bengü şimşek |

  28 yaşındayım 2.5 ay önce guatr ameliyatı oldum troit bezlerimin hemsi alındı bu yüzden ömür boyu hap kullancam eşimle beraber bebek düşüüyoruz bunda zarar varmıdır ? bide guatırdan sonra aşırı kilo aldım ne yapabilirim

 4. yucin |

  Bengü hanım öncelikle geçmiş olsun. Bu site de tedavi amaçlı hiç bir bilgi yoktur. Sadece bilgilendirme amaçlıdır. Dolayısıyla doktorunuz sizin için en iyiyisini düşünüyor ve uyguluyor inancındayız. Troid problemi olupta, bebek sahibi olan arkadaşlarımız var. Ama bu kararı almadan önce hem guatr doktorunuz hem de bir kadın doğum doktoru gözetiminde hareket etmenizi tavsiye ederiz.

 5. demet ülsüs |

  merhaba hocam ben 27 yaşında 14 aylık evli ve13 haftalık hamıle bır bayanım aynı zamanda troid hastasıyım benım troidim tamamen alındı ve şimdi ömür boyu kullanmak üzere levatron adında ilaç kullanıyorum şimdiye kadar her tahlılim normaldı son tahlılde tsh degerim 13 çıktı ne yapmalıyım korkuyorum çocuguma zararı muhtemelmıdır yoksa kesinmi ama doktora sık sık gidiyorum

 6. mehmet ulu |

  selamlar

 7. Demet Ülsüs |

  Demet hanım öncelikle geçmiş olsun. Bu site de tedavi amaçlı hiç bir bilgi yoktur. Sadece bilgilendirme amaçlıdır. Dolayısıyla doktorunuz sizin için en iyiyisini düşünüyor ve uyguluyor inancındayız. Troid problemi olupta,sağlıklı bebek sahibi olan arkadaşlarımız var. Doktor kontrolünde sorunsuz bir gebelik geçirmenizi ve bebeğinizi sağlıklı olarak kucağınıza almanızı dilerim.

 8. gökhan |

  merhaba hoca eşim geçen yıl ameliyat oldu şimdi hamile ama ılaç kullanıyor ilaçın euthyrox150g kullanıyor bebek için bir zararı varmı

 9. tuncay |

  mrb hocam benım annem troıd bezlerının buyumesı sebebıyle amalıyat olacak.fakat daha onceden gecırdıgı bır mudahalede ses tellerın de zedelen me oldu.troıd bezının alımı sırasın da kalıcı ses kısıklıgı rıskı yuzde kactır

 10. leyla |

  mrb ben 28 yaşındayım.ve hipertiroidi hastasıyım.ama hamilelik düşünüyorum.bir süre ilaç kullandım.ama değerler hala çok yüksek çok korkuyorum….ne yapmalıım.bir kadın doğum doktoruna gittim.testlerim yapıldı.tek sorun hipertiroidi ama yine de hamile kalabileceğimi söyledi.şuandada herhangi bir ilaç kullan mıyorum….ne yapmalıyımmmm…

 11. tülay |

  slm ben 22 yaşındayım ve 2 yılllık evliyim bende tiroid bezleri yavaş çalışıyor 2 aydır tedavi uyguluyorum 3 ay sonra gebelik düşünüyorum acaba herhangi bir tehlikesi varmı.veya bebeği etkilermi cvp

 12. BUKETT |

  adam orda ikikez izah etmiş bu sitede tedavi amaçlı hiç bir bilgi yoktur,tamamen bilgi amaçlıdır diye,,,halen sormuşlar hocam falan filan diye hiçmi okumuysnz kardeşim,üstelik yazılanı gördüğü halde iki kez soranlar var ,nasıl bi kafa yaşıyorlar acaba yazıkkk…

CommentYorum